10 sposobów na oszczędne nawadnianie ogrodu

10 sposobów na oszczędne nawadnianie ogrodu

 

Skuteczne podlewanie to jeden z filarów zadbanego ogrodu. W czasie upalnych dni podlewamy nasze rośliny praktycznie codziennie, co generuje niemałe koszty. Jak więc prawidłowo nawadniać rośliny i redukować wydatki na wodę? Oto 10 prostych rad.

1. Optymalizuj godziny podlewania

Nawadniaj rośliny w godzinach porannych i wieczornych. W ten sposób unikniesz zbędnego parowania i utraty cennej wody. Podlewanie roślin w optymalnych temperaturach pozwala na lepszą absorbcję wody i unikniecie problemów takich jak poparzenie roślin.

2. Ogranicz prędkość nawadniania

Podlewaj rośliny powoli, najlepiej średnim strumieniem. Krótkie i intensywne podlewanie może uszkodzić rośliny i strukturę gleby. Równomierne rozprowadzenie wody sprzyja jej wsiąkaniu w glebę.

3. Nie mocz roślin!

Nadmierne nawadnianie to zbędny koszt i gotowa recepta na choroby grzybowe roślin. Wybierając system nawadniania, bądź podlewając rośliny ręcznie nie przesadzaj z ilością wody.

4. Buduj dołki

Wokół roślin warto zrobić zagłębienia w których będzie się zbierała woda. Pozwoli to uniknąć rozlewisk i skupi płyn wokół nawadnianych roślin a nie na chodniku.

5. Uważaj na rośliny w szklarni

Rośliny w szklarni są niezwykle podatne na szoki termiczne. Dobrym pomysłem jest zbieranie deszczówki w beczkach w celu podlania naszej szklarnianej flory. Odstała woda nabierze odpowiedniej temperatury i będzie łatwiej przyjmowana przez nasze roślinki.

6. Dostosuj sprzęt do rozmiaru ogrodu

Ręczne podlewanie nie zawsze sprawdza się na wielkopowierzchniowych uprawach i dużych trawnikach. Warto udać się do specjalisty od podlewania aby dobrać skuteczny system nawadniania roślin. Systemy nawadniające ograniczają ilość zużywanej wody w precyzyjny sposób.

7. Nie przesadzaj z nawadnianiem trawnika

Trawniki nie potrzebują wcale tak dużo wody jak mogło by się nam wydawać. Zaledwie 2,5 cm wody na tydzień to optymalna dawka pozwalająca na wzrost pięknego zielonego dywanu.

8. Sadź obok siebie kolegów

Sadzenie obok siebie roślin o podobnych wymogach wilgotnościowych pozwala dobrać intensywność podlewania pod konkretny sektor uprawy. Po co zmieniać ustawienia 10 razy kiedy można ro zrobić raz a dobrze J

9. Używaj wody dobrej jakości

Woda z kranu nie jest wcale tak dobra dla roślin. Przed podlaniem domowego ogródka warto pozwolić odstać kranówce w wiaderku lub konewce aby metale i inne szkodliwe substancje opadły na dno. Najlepszą alternatywą dla kranówki jest woda ze studni lub deszczówka

10. Ściółkowanie jest OK

Ściółkowanie – inaczej przykrywanie gleby w celu ograniczenia parowania – jest bardzo pomocne w okresie letnim. Pozwala na minimalizację utraty wody i zmniejszenie konieczności ciągłego podlewania.

 

Mamy nadzieję, że te kilka rad pomoże wam ograniczyć koszty uprawy roślin. Trzymajcie się ciepło i pracujcie nad dobrym nawadnianiem swoich ogrodów, sadzonek, szklarni i trawników.