6 kroków do zbudowania pięknego kwietnika

Marzysz o obsadzeniu ogrodu lub klombów pięknymi kwiatami ale nie wiesz jak zacząć prace?

Wykonaj 6 prostych kroków, aby stworzyć najlepszy kwietnik do swojego ogrodu. Zbudowanie odpowiedniego podłoża do sadzenia to pierwszy krok do stworzenia idealnego ogrodu wokół domu. Możesz dostosować teren pod sadzenie do własnego tarasu lub okucia za pomocą tych 6 prostych kroków. Po zakończeniu możesz zrelaksować się we własnym, kwiecistym zaciszu!

 

Zrób projekt i wyznacz obszar prac ziemnych

 

Pamiętaj aby nigdy nie podchodzić do projektów ogrodniczych bez planu. Nawet jeżeli nie masz wiedzy aby wykonać profesjonalny rysunek techniczny lub nie chcesz wydawać pieniędzy na architekta zieleni, możesz zrobić to sam niskim kosztem. Wystarczy kartka papieru i orientacyjne rozmieszczenie elementów. Zaznacz powierzchnię domu oraz rozrysuj wokół strefy gdzie umieścisz rośliny. Sprawdź jakiej wielkości przestrzeń masz do dyspozycji i zsumuj wymiary aby przenieść je później na grunt.

Opierając się na planie narysowanym na papierze, odmierz krawędzie na ziemi, aby zaznaczyć punkty wzdłuż krzywych kwietników. Następnie „połącz kropki” farbą do znakowania, aby pokazać, gdzie powinny iść krawędzie kwietników.

Na tym etapie zawsze możesz przesuwać kołki / kropki tak aby wzór kwietnika był idealny.

 

Usuwanie Darni

 

Zanim zaczniesz sadzić, musisz usunąć darń która znajduje się w wyznaczonym obszarze kwietników. Specjalne maszyny do zrywania darni świetnie sprawdzają się w dużych przestrzeniach, gdzie jest spore pole manewru. Ale na małym podwórku lub przy tworzeniu małych kwietników łatwiej jest usunąć darń łopatą. Kiedy to robisz, ważne jest, aby mieć bardzo ostry szpadel – możesz nawet potrzebować naostrzyć go kilka razy podczas pracy. Usuń około 5 cm ziemi i korzeni, aby trawa nie odrastała w łóżkach. Zerwaną darnią, załataj dziury w trawniku na reszcie posesji lub wrzuć ją do stosu kompostu.

 

Zmień glebę

 

Gleba wokół nowszych domów, jest często uboga w składniki odżywcze. Próba wykopania słabej gleby i zamienienia jej żyzną glebą kwiatową nie jest najlepszym pomysłem.

Skutkuje powstaniem kieszeni dobrej gleby, całkowicie otoczonej słabą glebą. Kiedy tak się dzieje, korzenie roślin często krążą w dobrej glebie, nie wyrastając na otaczający obszar, ostatecznie powodując zahamowanie wzrostu roślin. Woda może również zbierać się w kieszeniach dobrej gleby, zasadniczo topiąc rośliny. Zamiast tego możesz dodać kilka centymetrów kompostu na powierzchnię, który zostanie włączony do mieszanki gleby podczas kopania każdego otworu. To doda trochę bardzo potrzebnej materii organicznej do gleby, ale nie stworzy tych szkodliwych kieszeni lepszej gleby.

 

Rozpocznij sadzenie

 

Kiedy sadzisz w ubitej lub ciężkiej gliniastej glebie, najlepiej jest wykopać więcej płytkich dołków niż zwykle. Chcesz, aby wierzchołek kuli korzeniowej był od 2,5 do 5 cm wyższy niż otaczająca gleba, aby korzenie miały dostęp do większej ilości tlenu. Nie chcesz, aby odsłonięta kula korzeniowa wystawała, więc wymieszaj kompost i ziemię zasypową, aby utworzyć kopiec. Dzięki temu roślina będzie miała osłonięte korzenie.

Nie zapomnij o podlewaniu podczas sadzenia! Wlej kilka centymetrów wody do dołka i pozwól jej wsiąknąć, zanim umieścisz w nim roślinę. Gdy roślina jest już bezpiecznie na swoim miejscu i gleba jest zasypana wokół niej, ponownie podlać, aby usunąć wszelkie kieszenie powietrzne i osadzić glebę wokół bryły korzeniowej.

 

Zatrzymaj się i spójrz

 

Kiedy rośliny są już na miejscu, czas się zatrzymać, cofnąć i spojrzeć na kwietnik. Oczywiście możesz później wprowadzić zmiany – rośliny są całkiem wyrozumiałe! Ale łatwiej jest dostosować rzeczy, zanim rozłożysz ściółkę. Np. Wypróbowałeś kamienną płytę na dole schodów wejściowych i zdałeś sobie sprawę, że musisz zedrzeć trochę więcej darni, aby płyta była częścią kwietnika, zamiast wystawać na trawnik.

 

Rozłóż ściółkę

 

Oto dodatkowa porada. Rozłóż kilka starych PAPIEROWYCH gazet. Używanie gazety pod ściółką pozwala utrzymać porządek w ogrodzie po zakończeniu pracy. Rozłóż cztery lub pięć arkuszy gazety na gołej ziemi w nowym łóżku, upewniając się, że kawałki na siebie zachodzą. (Zagnij tylne krawędzie wokół roślin lub na krawędzi łóżka.)

Jeśli jest wietrznie, łatwiejsze może być posługiwanie się gazetą, jeśli zwilżysz ją wężem lub konewką podczas odkładania. Następnie rozłóż 5 do 10 cm ściółki na gazecie. Warstwa gazety pod ściółką skuteczniej blokuje światło, co ogranicza chwasty wyrastające z kwietnika. Większość gazet używa teraz atramentów na bazie soi, więc używanie ich w ogrodzie jest bezpieczne. Unikaj jednak błyszczących wkładek – niektóre z nich są nadal drukowane atramentami na bazie ropy naftowej, których nie chcesz w swojej glebie. (Poza tym są śliskie i trudne w obsłudze) Jeśli masz dostęp do tektury falistej, sprawdza się ona również pod ściółką, chociaż może być trochę trudniej dopasować ją do roślin.

Mając wszystko bezpiecznie schowane, upewnij się, że wszystkie rośliny dostają około cala wody tygodniowo, a jesteś na najlepszej drodze do pięknej kwiecistej oprawy domu i trawnika.

Na koniec pamiętaj, jeżeli potrzebujesz profesjonalnej budowy ogrodu, kwietnika lub trawnika, skontaktuj się z nami w sprawie darmowej wyceny. Świadczymy wszelkiej maści usługi ogrodnicze. Od planowania, przez prace ziemne wraz z sadzeniem po instalację systemów nawadniania, fontann i innych elementów wypasionego ogrodu.

Sprawdź nasza ofertę i realizacje na https://podlewanie.pl/oferta/budowa-ogrodow/