Co musisz wiedzieć o filtracji oczka wodnego?

Ryba rzuca się pod płatki lilii, a melodyjny dźwięk wodospadu łaskocze uszy. Zapach czystej wody i pobliskich kwiatów odurza zmysły. Cieszenie się naturalnie zrównoważonym stawem we własnym otoczeniu na świeżym powietrzu jest osiągalnym luksusem dla każdego właściciela domu. Twoje osobiste miejsce na wakacje zaczyna się od czystej i zdrowej wody w stawie.

Oprócz roślin, ryb, napowietrzania oraz skał i żwiru, mało wymagający w utrzymaniu ekosystem staw wymaga odpowiedniej filtracji, aby woda była czysta. Na rynku dostępne są trzy rodzaje filtrów do sadzawek, w tym biologiczny, mechaniczny i sterylizator. Filtry biologiczne wykorzystują bakterie do rozkładania odpadów stawowych, przekształcając je w mniej szkodliwe związki, które można wykorzystać jako wodne nawozy roślinne. Filtry mechaniczne wychwytują i usuwają zanieczyszczenia i osady. Sterylizatory wodne przepuszczają wodę przez rurkę, w której znajduje się żarówka ultrafioletowa, zabijając żywe mikroskopijne cząsteczki w wodzie.

Dobry system filtracji biologicznej, w połączeniu z odpowiednim filtrem mechanicznym do usuwania ciał stałych, zanim woda wejdzie do jednostki filtracji biologicznej, jest najskuteczniejszym sposobem filtrowania oczka wodnego. Przy odpowiedniej filtracji biologicznej i mechanicznej eliminuje się potrzebę sterylizatorów, zapewniając naturalny ekosystem stawu.

Szukasz sprawdzonego systemu filtracji stawów i oczek wodnych? Sprawdź nasza ofertę na https://sklep.podlewanie.pl/35-filtracja

 

Praca filtrów i skimmerów do stawu

 

Główną funkcją filtracji mechanicznej lub skimmerów do stawu jest usuwanie osadu, zanim opadnie on na dno stawu i zacznie się rozkładać. Skimmer mieści w sobie pompę i hydraulikę w formie zamkniętej, w przeciwieństwie do pojedynczych elementów umieszczanych bezpośrednio w stawie, gdzie stają się podatne na uszkodzenie.

Istnieją dwa główne rodzaje skimmerów: skimmery skrzyniowe i pływające. Oba typy filtrują wodę, usuwając unoszące się zanieczyszczenia i odpady, zanim zdąży spaść na dno stawu lub oczka wodnego. Skimmer skrzyniowy jest obecnie dominującym rodzajem skimmera na rynku, ponieważ jest łatwy w utrzymaniu.

Skimmery w kształcie pudełka są wyposażone w pionowe lub poziome maty filtracyjne. Maty poziome są najskuteczniejsze, zapewniając jednocześnie minimalną potrzebę konserwacji urządzenia. Oprócz częstego czyszczenia należy stale monitorować pionowe maty, aby upewnić się, że w komorze pompy znajduje się wystarczająca ilość wody, aby pompa działała prawidłowo. Zaletą poziomych mat filtrujących jest to, że leżą płasko, więc nie ma ugięcia i nie tracą kształtu. Nigdy też nie zatykają się do tego stopnia, że ​​woda nie przepływa, więc komora pompy nie będzie pracować na sucho.

Gdy woda przedostaje się do skimmera, duże zanieczyszczenia są wychwytywane do kosza skimmera, a następnie woda jest dalej filtrowana przez poziomą matę. Następnie woda w stawie przepływa przez kanalizację zakopaną pod ziemią, aż do filtra biologicznego, gdzie jest poddawana dalszej obróbce przed ponownym wejściem do stawu.

 

Rola roślin wodnych

 

Kolejnym ważnym elementem filtracji stawu jest stosowanie roślin. Wielu ogrodników dodaje do swojego krajobrazu oczko wodne dla różnorodnych dostępnych roślin wodnych i chociaż ich piękno jest z pewnością walorem estetycznym, istotną korzyścią jest praca tych roślin, aby pomóc w filtrowaniu wody. Rośliny pomagają oczyścić wodę ze stawu, redukując składniki odżywcze, filtrując osady i absorbując toksyczne związki w procesie fitoremediacji.

Jeśli te nadmiarowe składniki odżywcze nie zostaną usunięte, glony będą się od nich odżywiać, w wyniku czego powstanie zielona woda, algi strunowe lub jedno i drugie. Zwalczanie glonów nie jest jedynym sposobem, w jaki rośliny pomagają stworzyć staw ekosystemowy o niskim poziomie konserwacji. Zanurzone i marginalne rośliny zapewniają również pożywienie, cień i ochronę rybom i innym dzikim zwierzętom żyjącym w stawie i wokół niego.

 

Staw o niskim poziomie konserwacji

 

Aby utrzymać wysoką jakość wody w stawie, potrzebny jest prosty proces wielokrotnego odwracania wody przez filtry mechaniczne i biologiczne, aby stworzyć naturalnie zrównoważony, mało wymagający konserwacji ekosystem staw. Dodaj pozostałe składniki roślin, ryb, napowietrzania, skały i żwiru, a odniesiesz większy sukces w utrzymaniu czystej i czystej wody w stawie.

Twoje ryby są szczęśliwsze i mniej zestresowane, gdy ich środowisko jest zdrowe. Nie wspominając o tym, że jest o wiele przyjemniej, gdy widzisz swoje ryby pływające w czystej wodzie dzięki wydajnemu systemowi filtracji stawu.