Cztery popularne problemy z systemami nawadniania

Systemy nawadniające oferują szereg doskonałych korzyści. Zapobiegają konieczności pamiętania o regularnym podlewaniu ogrodu lub krajobrazu i pozwalają dostarczyć idealną ilość wody równomiernie wedle potrzeb trawnika, kwietników, krzewów i drzew. Poza tym nigdy nie będziesz musiał się martwić, że będziesz zbyt zajęty, aby pamiętać o podlewaniu trawnika, a systemy nawadniające sprawią, że dbanie o krajobraz Twojego domu będzie wygodniejsze, wydajniejsze i skuteczniejsze.

Jednak w przypadku jakichkolwiek problemów z systemem nawadniającym należy je jak najszybciej naprawić.

Kiedy napotkasz problemy z systemem nawadniającym w swoim domu, musisz jak najszybciej się z nimi uporać. Zwlekanie z naprawą drobnych usterek może całkowicie zniszczyć system nawadniania oraz roślinność. Jeżeli nie jesteś w stanie zrobić tego sam/sana, warto sięgnąć po pomoc  ekspertów zajmujących się architekturą krajobrazu i specjalistami od nawadniania, aby zapewnić, że Twój system nawadniania zawsze będzie działał jak najlepiej.

Niektóre z najczęściej spotykanych problemów z systemem nawadniania mają bardzo proste rozwiązania, ale skomplikowane problemy mogą wymagać profesjonalnej pomocy. Tak czy inaczej, bardzo ważne jest, abyś je wcześnie zidentyfikował. Oto kilka z najczęściej występujących problemów z nawadnianiem:

 

Zatkane zraszacze

 

Brud i inne drobne zanieczyszczenia mogą przedostać się do głowic zraszaczy, powodując z czasem ogromne problemy. Bardzo mało wody będzie w stanie wydostać się z twoich zraszaczy, jeśli się zatkają, co może być straszne dla trawnika, jeśli nie zajmie się nim tak szybko, jak to możliwe. Dodatkowo, zatkana instalacja będzie ciągle pod wpływem rosnącego ciśnienia wody, a co za tym idzie będzie podatna na kolejne usterki.

Często będziesz w stanie samodzielnie zająć się tymi zatorami. Po prostu poszukaj obszaru problemowego i określ, który zraszacz jest zatkany. Zdejmij dyszę i dokładnie przepłucz ją. To samo należy zrobić z filtrem. Usunięcie drobnych zabrudzeń przy samym ujściu wody (zraszacz) jest najprostszą metodą naprawy zraszaczy z których nie wydobywa się woda. Jeśli to nie rozwiąże problemu, skontaktuj się z naszymi specjalistami, ponieważ zator może znajdować się w systemie rur a naprawa tego problemu może wymagać szerszej wiedzy i narzędzi.

 

Zablokowane zraszacze

 

Mówiąc o zablokowanych zraszaczach nie mamy na myśli wspomnianych wyżej zatorów. Chodzi nam bardziej o nieefektywne zagospodarowanie przestrzenie, przez które coś blokuje pole zraszania.

W dużym ogrodzie lub trawniku ze skomplikowanym nawadnianiem można łatwo stracić orientację, gdzie znajdują się wszystkie zraszacze. Gdy rośliny w twoim ogrodzie rosną i rozwijają się, mogą blokować twoje zraszacze, zmniejszając ich zasięg i efektywność pracy.

Upewnij się, że kosze na śmieci, rośliny lub inne przedmioty nie blokują strumienia wody. Rośliny bez opieki często rosną w nieoczekiwany sposób i możesz nie zdawać sobie sprawy, kiedy krajobraz twojego domu zacznie przeszkadzać w równomierny nawadnianiu, warto skorzystać z usług ogrodnika lub samodzielnie przesadzić problematyczne rośliny / przenieść elementy blokujące działanie zraszaczy.

Nasi architekci krajobrazu mogą zapewnić usługi konserwacji krajobrazu, które pomogą Twojemu ogrodowi i trawnikowi zachować zdrowy i atrakcyjny wygląd oraz zapewnią, że Twój system nawadniania będzie zawsze tak skuteczny, jak to tylko możliwe.

 

Problemy projektowe

 

Z biegiem czasu krajobraz Twojego ogrodu się zmienia, czy to w wyniku interwencji człowieka, czy naturalnego wzrostu roślin. Kiedy zmienia się krajobraz, system nawadniania będzie musiał się zmienić wraz z nim. Może zajść potrzeba dostosowania wysokości zraszaczy lub ich lokalizacji, aby zapewnić ich prawidłowe działanie. O ile reorganizacja ruchomych elementów może być wykonana samodzielnie, to samo tyczy sie przesadzania roślin, o tyle samodzielna rozbudowa systemu nawadniania bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi może nas słono kosztować. Mowa tu o potencjalnym zalaniu ogrodu lub uszkodzeniu elementów istniejącej instalacji nawadniającej. Nasi eksperci mogą pomóc w rozwiązaniu wszelkich problemów projektowych, które napotkasz w ogrodzie i systemie nawadniania.

 

Brakujące dysze

 

Dysze zraszaczy poluzowują się z czasem i mogą zostać przypadkowo oderwane podczas prac na podwórku. W przypadku braku dyszy ze zraszacza zaczną wylewać się duże ilości wody, co może stanowić poważny problem dla całego systemu nawadniania. Jeżeli widzisz uszkodzony element zraszacza, napraw go aby zapobiec zalaniu trawnika. Powinieneś posiadać zapasowe elementy w swoim garażu. W przypadku, gdy uszkodzenie przekracza Twoje możliwości, nasi eksperci będą w stanie określić, czy któryś z Twoich zraszaczy nie ma brakujących dysz, a my naprawimy je lub wymienimy, aby system nawadniania działał prawidłowo.

 

Odpływ wody na niepożądane powierzchnie

 

Kiedy woda z systemu irygacyjnego zaczyna spływać na chodniki i / lub podjazdy, zwykle oznacza to, że gleba osiągnęła punkt nasycenia i nie może wchłonąć więcej wody. Czas, jaki to zajmie, zależy od:

 

  • typu zraszaczy
  • typu gleby
  • zagęszczenia roślin
  • nachylenia terenu

 

Jeśli regularnie doświadczasz zalewania ścieżek, podjazdu lub parkingu, powinieneś ustawić system nawadniający na krótszy czas. Zapewnia to, że twój ogród lub trawnik nie jest nadmiernie podlewany, i pomaga zmniejszyć marnotrawstwo wody. Pamiętaj o tym, że nadmiar wody jest równie groźny co jej niedobór. Zalane rośliny są podatne na gnicie korzeni i inne przykre zjawiska niszczące zieleń. Określenie spadku terenu, rodzaju gleby i kalibracja systemu nawadniania mogą okazać się trudnym zadaniem dla kogoś bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Nie czekaj, skorzystaj z pomocy profesjonalisty i zamów wizytę technika systemów nawadniania. Skontaktuj się z nami!