Gwiazda Betlejemska – Symbol Bożego Narodzenia przez cały rok

Jeden z symboli Bożego Narodzenia – gwiazda betlejemska lub pierwsza gwiazdka, to nie tylko nazwa ciała niebieskiego, ale i potoczna nazwa Poinsecji. Poinsecja to roślina kojarzona ze świętem Bożego narodzenia, kupowana co roku stanowi świetną ozdobę stołu wielkanocnego. Niestety bez prawidłowej opieki i nawadniania, będziemy zmuszeni do corocznego zakupu nowej rośliny. Dziś dowiemy się jak prawidłowo nawadniać i pielęgnować Poinsecję aby przetrwała więcej niż jeden sezon bożonarodzeniowy.

 

Poinsecja – Skąd właściwie wzięła się na naszym stole?

 

Pochodząca z Ameryki Południowej Poinsecja trafiła do Europy już w 1834 roku za pośrednictwem ogrodu botanicznego w Filadelfii. Niestety z uwagi na delikatne liście i specyficzne wymagania, roślina nie była w stanie przetrwać dłużej niż jeden sezon świąteczny.

Nowsze odmiany uzyskane w drugiej połowie XX wieku pozwoliły, przy starannej pielęgnacji, zachować żywotność rośliny na więcej niż jeden rok.

 

Co lubi Gwiazda Betlejemska?

 

Przede wszystkim ciepło. Już przy zakupie pamiętajmy o wyborze rośliny w kwiaciarni niż na targu. Przemarznięta roślina ma małe szanse na zachowanie czerwonych liści dłużej niż miesiąc. Może to zabrzmieć jak przesada ale unikajcie również roślin stojących blisko drzwi wyjściowych i okien. To samo tyczy się umiejscowienia rośliny w domu. Nie narażajcie Poinsecji na przeciągi bo zgubi szybko swoje liście!

Ok zakupiliśmy już roślinę docieploną, teraz należy ją umieścić w ciepłym i jasnym miejscu. Idealna temperatura dla Poinsecji oscyluje w granicach 18-20 stopni Celsjusza. Nie stawiaj rośliny na parapecie! Zachowaj dystans korzystając ze stołu lub innej podstawki taka by zimno z zewnątrz nie promieniowało przez okno na roślinę.

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej nie jest problemem. Roślina radzi sobie o wiele lepiej z przesuszeniem niż nadmiernym nawodnieniem. Najlepiej podlewać ją niewielką ilością wody raz na 3-4 dni. Dopóki bryła korzeniowa jest jeszcze delikatnie wilgotna nie powinniśmy dodatkowo podlewać naszego kwiatka.

 

Jak zapewnić kwitnięcie w następnym roku?

 

Skoro gwiazda betlejemska przekwita pod koniec Lutego to warto zadbać o jej prawidłową pielęgnację tak, aby zakwitła za rok. Robimy to przenosząc roślinę w nieco chłodniejsze miejsce i przycinając jej pędy. Uwaga! Nie podlewaj rośliny do czasu aż wypuści nowe pędy. Po pojawieniu się świeżych pędów podlewamy roślinę regularnie i zaczynamy nawożenie.

Ostatnim zabiegiem pozwalającym gwarantującym kwitnięcie w roku następnym jest sztuczne skracanie dnia. Jesienią następnego roku zacieniamy powierzchnię na której znajduje się poinsecja, lub okrywamy roślinę tkaniną. Po około dwóch miesiącach możemy usunąć zacienienie i rozpocząć regularne nawożenie w odstępie dwutygodniowym.

I to już wszystko. Czy próbowaliście samodzielnie przedłużać żywotność gwiazdy betlejemskiej? Czy jesteście może fanami corocznego zakupu nowej, świeżej rośliny. Może wcale nie jesteście fanami tej rośliny i zdobicie swoje stoły wigilijne w inny sposób. Dajcie nam znać w komentarzach!