Ile wody potrzebuje sad? – Ta metoda nawadniania sadu jest niezawodna

Podlewanie drzewek owocowych w sadzie różni się znacząco od nawadniania wolnostojących drzew owocowych na działkach lub w przydomowych ogródkach. Ze względu na znaczne zagęszczenie drzew w przemysłowych sadach, wymagają one dodatkowej troski. Dziś dowiemy się jak zadbać o drzewka owocowe oraz ile wody potrzebuje sad. Czytaj dalej!

 

Zapotrzebowanie wodne drzewek owocowych

 

Woda to bez wątpienia główny czynnik kształtujący plon w sadzie. Nikt kto poważnie myśli o zbiorach nie powinien zostawiać nawadniania w rękach losu. W Polskich warunkach klimatycznych niemal zawsze zalecana jest instalacja automatycznego systemu nawadniania sadu.

 

Szukasz idealnie dopasowanego systemu nawadniania sadu?
Skontaktuj się z nami i odbierz darmową wycenę!

 

W zależności od rodzaju i stopnia wilgotności siedliska, rośliny sadownicze pobierają wodę z gleby w różnym tempie. Największe zapotrzebowanie na wodę przypada na okres intensywnego rozwoju owoców. Pory roku też mają znaczenie! Zachwiania rytmu pór roku oraz coraz częstsze anomalie pogodowe wymuszają na sadownikach stuprocentową kontrolę nawadniania sadu.

Drzewka owocowe potrzebują średnio od 2 do 6 mm wody na dobę. Podczas okresu wegetacji potrzeby jednej rośliny sięgają od 450 do 620 mm wody. Nie przesadzajmy z nawadnianiem sadu! Przekroczenie potrzeb wodnych roślin skutkuje ograniczeniem ich wzrostu i plonu.

 

Skutki niedoboru wody w sadzie

 

Podstawowym skutkiem niedoboru wody w sadzie jest pozorna hibernacja wzrostu roślin. Pod wpływem obniżonego dostępu do wody, komórki szparkowe roślin ulegają zamknięciu. Prowadzi to do ograniczenia transpiracji i przyswajania dwutlenku węgla, czego skutkiem jest zaburzenie fotosyntezy. Podsumowując, brak równomiernego nawadniania dostosowanego do pory roku to gotowa recepta na ograniczony wzrost rośliny i brak plonów.

Dowiedz się jak skutecznie zautomatyzować nawadnianie sadu. Skontaktuj się z nami i odbierz darmową wycenę systemu nawadniania sadu!

 

Najskuteczniejsza metoda nawadniania sadu

 

Istnieje wiele skutecznych metod nawadniania pól i plantacji. My od lat polecamy naszym klientom automatyczne systemy nawadniania. Niezawodne, automatyczne i dopasowane do konkretnego typu upraw, stanowią idealną metodę nawadniania sadu.

Chcesz dowiedzieć się jak skutecznie nawadniać sady i plantacje? Sprawdź nasz wpis na temat nawadniania sadów i plantacji!