Ile wody potrzebuje trawnik – skuteczne podlewanie ogrodu?

Czy wiesz, że twój trawnik potrzebuje aż 5 litrów wody na metr kwadratowy? To nie jest jednak stała ilość wody jaką powinieneś dostarczyć do twojego zielonego dywanu. W zależności od areału, zacienienia oraz pory roku, ilość wody jaką potrzebuje trawnik będzie ulegała zmianie.

Chcesz uzyskać efekt gęstego zielonego dywanu przygotuj się na nie lada wysiłek, bo wbrew pozorom utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia trawnika nie jest łatwą sztuką. Sprawdź ile wody potrzebuje trawnik. Czytaj dalej!

 

Zapotrzebowanie trawnika na wodę

 

Podstawowa sprawa, trawnik to żywy organizm, który tak samo jak krzewy czy kwiaty potrzebuje prawidłowych warunków do zdrowego wzrostu. Podstawowe parametry jakie wpływają na to ile wody będzie potrzebował trawnik to:

– Nasłonecznienie

– Rodzaj gleby

– Pogoda

– Pora roku

W Polsce nie mamy raczej do czynienia ze skrajnymi warunkami pogodowymi i specyficznymi, nieprzepuszczalnymi gruntami. Dla klasycznego okresu wegetacyjnego, czyli wiosny, lata i wczesnej jesieni na gruncie przepuszczalnym, zapotrzebowanie trawnika na wodę wyniesie około 5 litrów na 1 metr kwadratowy. Jeżeli jednak Twój trawnik znajduje się na gruncie z niskim współczynnikiem przepuszczalności, czyli np. podłoża gliniastego, wystarczy około 3 litrów na 1 metr kwadratowy. Zmniejszenie zapotrzebowania na wodę w trawniku na glinie wynika z ograniczonych możliwości gleby do przyjęcia dodatkowej wody. Skutkiem przesycenia podłoża będzie zalanie trawnika, wybrzuszenia a nawet gnicie.

Trawnik podlewamy zawsze regularnie i szczodrze. Ważne jest aby trawnik miał czas na schnięcie a gleba na przyswojenie wody.

Pamiętajmy, że nawadnianie trawnika w okresie letnim najlepiej przeprowadzić w porach porannych i wieczornych. W ten sposób omijamy upalne południe i nie narażamy trawnika na zaparzenie wywołane skupieniem promieni słonecznych przez krople wody. No i przede wszystkim nie marnujemy nadmiernie odparowującej wody.

Mała rada. Chcesz sprawdzić czy trawnik jest dostatecznie nawodniony? Delikatnie zanurz palec w podłoże trawnika. Jeżeli uda ci się zanurzyć palec na głębokość 10-15 cm, to znaczy że trawnik jest prawidłowo nawodniony.

 

Sposoby nawadniania

 

Świetnym rozwiązaniem problemu regularnego nawadniania trawnika są automatyczne systemy nawadniania. Praktycznie bezdotykowo pozwalają nam na precyzyjne nawadnianie trawnika regulowanym strumieniem wody, o wyznaczonych porach dnia. Co ciekawe nie musimy wyłączać systemu w przypadku opadów deszczu. Automatyczny system nawadniania wyposażony w czujnik pogody sam wyłączy cykl nawadniania w przypadku opadów.

Alternatywą jest ręczne nawadnianie. Niestety przy dużych trawnikach jest to mozolna i kosztowna metoda z uwagi na nierównomierne podlewanie, bardzo długi czas przeprowadzenia prac ogrodowych i niegospodarne wykorzystanie wody. Gruby strumień wody to bardzo słabe rozwiązanie dla trawnika. Może on powodować tworzenie się dołków i miejscowych przesyceń w nawodnieniu gruntu. Dużo lepiej stosować zraszacze z równomiernym strumieniem wody pokrywającym spory sektor trawnika.

Dodaj komentarz