Systemy nawadniania sterowane z telefonu

Systemy nawadniania sterowane z telefonu

 

Automatyzacja obejmuje coraz więcej sfer naszego życia. Dziś porozmawiamy o najnowszych nowinkach łączących dwa pozornie niepowiązane ze sobą światy, ogrodnictwo i Internet. Co powstaje z takiego związku? Odpowiedź to –  inteligentne podlewanie – rozwiązanie idealne dla każdego trawnika.

Ta technologia pozwala na połączenie systemu nawadniania z domową siecią Wi-Fi i umożliwia zdalne sterowanie poprzez aplikację Android oraz iOS.

 

Czym jest inteligentny system nawadniania?

 

Niezależnie od tego czy posiadasz mały trawniczek czy połacie zieleni, inteligentne systemy nawadniające połączone z Internetem zajmą się nim oszczędzając twój czas i pieniądze. Jak? Pamiętacie nasz wcześniejszy wpis o automatycznym podlewaniu ogrodu? Otóż dziś porozmawiamy o czymś nieco bardziej zaawansowanym.

Podlewanie trawnika, ogrodu czy innych powierzchni zielonych może być sterowane dzięki specjalnym aplikacjom internetowym. Pozwala to na bardziej precyzyjne i pozbawione ingerencji człowieka nawadnianie.

Jak to wszystko działa? Zacznijmy od podstaw:

  1. Zawory, zraszacze i cała aparatura mechaniczna jest połączona z centralnym sterownikiem.
  2. Sterownik elektroniczny jest podłączony do sieci Wi-Fi
  3. Dzięki aplikacji na telefon łączymy się z naszym systemem

To faktycznie jest takie proste. Odpowiednia aplikacja i kilka kabelków dzieli nas od totalnie zautomatyzowanego nawadniania.

Cena tego typu sterowników to około 600 – 1400 zł za komplet sprzęt + aplikacja (najczęściej darmowa)

 

Co dostajemy w cenie? – Aplikacja jak marzenie

 

Poza sterowaniem zdalnym za pomocą telefonu, decydując się na sterowniki zintegrowanie z siecią Wi-Fi otrzymujemy zazwyczaj specjalną aplikację łączącą w sobie centrum zarządzania zaworami i cyklami zraszania, narzędzie raportujące, stację pogodową oraz przewodnik po tym jak prawidłowo wdrożyć cały inteligentny system nawadniania.

Wspomniana funkcja stacji pogodowej pozwala na automatyzację systemu nawadniania w sposób dotąd niespotykany. Czujniki pogody starszej generacji zmieniały ustawienia nawadniania w momencie kiedy dochodziło do opadów lub innych istotnych zmian atmosferycznych.

Inteligentny system nawadniania idzie krok dalej. Aplikacja jest połączona z kilkoma źródłami informacji pogodowych i potrafi sterować całym procesem nawadniania z wyprzedzeniem. Nie musimy więc instalować narzędzi do badania pogody. Internet robi wszystko za nas.

Raportowanie to kolejna ciekawa funkcja pozwalająca na zbadanie efektywności całego systemu. Wiele nowszych aplikacji:

– Mierzy ilość zaoszczędzonej wody w skutek prac systemu

– Podaje raporty opadów i prognozy pogody

– Generuje wykaz zmian w cyklu podlewania aby precyzyjnie śledzić cały proces

– Kompresuje dane do PDF i zapisuje je w wygodnej do analizy formie

 

Czy warto iść z duchem czasu?

 

Naszym zdaniem warto. Niezależnie od tego czy posiadamy trawnik gdzie mieszczą się maksymalnie dwie strefy spryskiwaczy, czy jesteśmy plantatorami, nie powinniśmy zostawać w tyle. Cały system nie jest stosunkowo drogi a same aplikacje są poddawane częstej automatycznej aktualizacji.

Jeżeli zależy ci na niemal bezdotykowej automatyzacji, wygodzie i rozwoju, musisz koniecznie sprawdzić inteligentne systemy nawadniania.

Jaki system wybrać najlepiej? To zależy od Twojego portfela i wymagań. Zajrzyj na podlewanie.pl i zadaj nam kilka pytań. Możesz być pewien, że znajdziemy idealny system nawadniania spełniający wszystkie Twoje potrzeby.