Jak chronić rośliny przed zimnem

Jednego dnia jest 5 stopni Celsjusza i słonecznie, a następnego -5 stopni Celsjusza ze śniegiem na ziemi. Dla wielu z nas zima jest stawia jedno największych wyzwań ogrodniczych w roku: ochronę roślin przed uszkodzeniami spowodowanymi przez zimno. Obrażenia od mrozu, zamarznięcie części nadziemnej rośliny, uszkodzenie korzeni i pęknięcia wywołane mrozu na korze to cztery główne skutki poważnych spadków temperatury.

Późną zimą, kiedy zagrożenie mrozem jest szczególnie duże, konieczne jest uważne monitorowanie warunków pogodowych za pomocą radia pogodowego, telewizji i stron internetowych w celu uzyskania raportów o spodziewanych nagłych spadkach temperatur. W ten sposób, gdy przewidujemy mróz, możemy się na niego przygotować. Dobrym pomysłem jest również okresowe sprawdzanie temperatury na poziomie gruntu w pobliżu roślin, aby zobaczyć, jak jest im zimno i czy trzeba coś z tym zrobić.

Ten artykuł wyjaśni, czym jest mróz, jak mroźne temperatury wpływają na rośliny i co możesz z tym zrobić. Zapewni także łatwe i skuteczne sugestie dotyczące ochrony roślin przed mrozem, metody, które można zastosować do delikatnych roślin spożywczych, takich jak pomidory i drzewa cytrusowe, delikatne rośliny doniczkowe, takie jak np. begonie, a także inne rośliny podatne na skrajne zimno. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak chronić swoich zielonych przyjaciół przed szkodami spowodowanymi przez mróz, mroźnymi temperaturami i lodowatym uściskiem zimy.

 

10 prostych sposobów ochrony roślin przed mrozem

 

Oto 10 łatwych, praktycznych metod, których używamy do ograniczenia wpływu mrozu na nasz ogród:

 1. Wybierz rośliny odporne na zimno
 2. Umieść rośliny w mrozoodpornych miejscach
 3. Unikaj punktów z których występuje szczególnie niska temperatura
 4. Hartuj sadzonki
 5. Okrywaj rośliny przed zapadnięciem zmroku
 6. Chroń rośliny za pomocą kloszów
 7. Ogrzewaj rośliny przy pomocy dzbanków z ciepłą wodą
 8. Nawadniaj rośliny przed mrozem
 9. Przynieś rośliny doniczkowe do domu / mieszkania
 10. Owiń drzewa owocowe

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak zastosować te metody we własnym ogrodzie.

 

Wybierz rośliny odporne na zimno

 

Niektóre warzywa i kwiaty to prawdziwe twarde sztuki, które dobrze się rozwijają pomimo (lub czasami z powodu) wystawienia na zimno. Tego rodzaju rośliny są znane jako „odporne”, ponieważ mogą tolerować pewne krótkotrwałe zamrożenie. Natomiast rośliny, które są zabijane lub ciężko ranione przez mrozy są znane jako „delikatne”.

Krokusy często przepychają się przez śnieg, aby zakwitnąć, a późno zimowa zamieć rzadko daje szansę na narcyza, tulipany, hiacynty winogronowe lub bratki. Istnieje również szeroka gama smacznych roślin, które są odporne na mróz, w tym:

 • brokuły
 • kapusta
 • nagietek (nagietek lekarski)
 • marchew
 • szczypiorek
 • sałata
 • pory
 • groszek
 • rzodkiewka
 • szpinak
 • Boćwina szwajcarska

Eksperci w lokalnym sklepie ogrodniczym są doskonałym źródłem informacji o odpornych roślinach odpowiednich dla Twojej strefy klimatycznej. Rodzime rośliny, szczególnie rodzime byliny, będą najprawdopodobniej najlepszym wyborem.

Jakie rośliny są wrażliwe na mróz?

 • Rośliny takie jak awokado, fuksja, bugenwille, begonie, niecierpek i pelargonie
 • Żywności, takie jak drzewa cytrusowe, rośliny tropikalne, pomidory, dynie, słodkie ziemniaki, ogórek, okra, bakłażan, kukurydza i papryka
 • Wiosenne kwitnące krzewy i drzewa, takie jak czereśnia, azalia i rododendron

 

Umieść rośliny w miejscach odpornych na mróz

 

Tak samo dla roślin jaki dla nieruchomości najważniejsza jest: lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Rozmieść sadzonki i kupowane w sklepie rośliny wiosenne na obszarach, które są mniej narażone na niszczące mrozy.

Zimne powietrze przemieszcza się na niższy grunt, przechodzi przez rośliny położone na wysokim terenie lub zboczach. Dlatego najlepiej umieścić sadzonki i inne rośliny, które są podatne na mróz w tych podwyższonych miejscach.

Umieszczanie roślin przy ławkach, płotach i ścianach – szczególnie jeśli są skierowane na południe lub zachód – może zapewnić dodatkową ochronę, zwłaszcza jeśli struktury przy których stoją rośliny są ciemne. W ciągu dnia struktury takie jak ściany domu pochłaniają ciepło. Przez całą noc promieniują tym ciepłem, utrzymując rośliny w cieple. Pobliskie krzewy zapewniają również ochronę przed lekkimi przymrozkami.

 

Czym jest mróz?

 

Mróz zazwyczaj występuje w pogodne i spokojne noce, w których niewiele jest chmur, które odbijają ciepło z powrotem na ziemię i nie ma wiatru, by rozproszyć cieplejsze plamy powietrza. Zimne powietrze następnie osiada do najniższego punktu, podczas gdy gorące powietrze unosi się i oddala od ziemi.

W te noce mróz może się zdarzyć, nawet jeśli temperatura na termometrze nie jest poniżej zera. Dopóki temperatura powietrza na poziomie gruntu spadnie poniżej 0 ° C, na roślinach wciąż mogą powstawać kryształy lodu. To z kolei zakłóca ruch płynów w roślinie, pozbawiając jej tkanki wody i powodując ich wyschnięcie. Dlatego liście uszkodzone przez mróz kurczą się i stają się ciemnobrązowe lub czarne. Pozostawione w niskich temperaturach przez długi czas bez dużej ochrony, rośliny mogą łatwo umrzeć z wyschnięcia.

Uwaga: Mróz może również wystąpić, gdy pojawia się wiatr, ale jest to mrożący wiatr, który przynosi jeszcze chłodniejsze powietrze, pogarszając sytuację.

 

Unikaj Kieszeni Mrozowych

 

Kieszenie mrozowe to zagłębienia w ziemi. Zimne powietrze wpływa do tych „kieszeni” i nie może się wydostać. Kiedy to nastąpi, rośliny znajdujące się w obszarach dotkniętych drastycznym spadkiem temperatur mogą ulec uszkodzeniu przez mróz. Unikaj siania i sadzenia nowych roślin w tych niskich miejscach.

Sprawdź temperaturę na poziomie podłoża

Temperatury wyższe mogą różnić się od tych niższych w stosunku do podłoża. Innymi słowy, tylko dlatego, że podniesiony termometr czytający powyżej 0 ° C nie musi oznaczać, że nie jest on niższy niż na poziomie gruntu.

 

Zahartuj sadzonki

 

Przed sadzeniem sadzonek należy je zaaklimatyzować na zewnątrz, stopniowo wystawiając je na zewnątrz. Proces ten, zwany „hartowaniem”, pomoże ci rozwinąć silniejsze rośliny, które są bardziej odporne na zmienne temperatury.

Rozpocznij proces hartowania około 14 dni przed przesadzeniem. Kiedy pogoda jest łagodna i powyżej 5-7 ° C, sadzonki posadź na zewnątrz w ciągu dnia w ciepłym, zacienionym miejscu, które jest chronione przed wiatrem. W nocy przynieś je do domu.

Po dwóch tygodniach sadzonki będą silniejsze, bardziej wytrzymałe, gotowe do przesadzenia.

 

Przykryj rośliny przed zmrokiem

 

Jeśli masz zamiar przykryć rośliny przed silnym mrozem, zrób to przed zmierzchem. Jeśli zaczekasz, aż zapadnie zmrok, większość nagromadzonego ciepła w twoim ogrodzie zostanie rozproszona.

Niezależnie od rodzaju osłony, której używasz, upewnij się, że rozciąga się ona do ziemi po obu stronach. Nie zostawiaj żadnych otworów, aby uniknąć ucieczki ciepła. Jeśli możesz, wskazane jest również stosowanie kołków, aby materiał, w szczególności plastik, nie dotykał liści. Nie przyklejaj ani nie okładaj pokrywy do bagażnika, ponieważ zapobiegnie to przedostawaniu się ciepła, które promieniuje z ziemi do rośliny. (Zobacz schemat poniżej, aby uzyskać odpowiednie pokrycie.)

Rano, po rozmrożeniu mrozu, zdejmij osłony. W przeciwnym razie roślina może przerwać spoczynek i zacząć ponownie aktywnie rosnąć, co w przyszłości jeszcze bardziej zwiększyłoby jej podatność na mróz.

 

Czym mogę osłonić moje rośliny, aby chronić je przed mrozem?

 

Oto tylko niektóre z przedmiotów, które możesz wykorzystać do okrycia swoich roślin:

 • pościele lub koce
 • zasłony
 • odwrócony doniczka lub wiadro
 • dzbanki na mleko z wyciętym dnem
 • koce przeciwmrozowe (mogą chronić niektóre rośliny przed niskimi temperaturami do 20 ° F)
 • koce ogrodowe, takie jak Reemay (są dobre dla rzędów ogrodowych lub podniesionych łóżek kwiatowych i będą chronić delikatne wiosenne kwiaty i warzywa przed zimnem).

Ważne jest również, aby pamiętać, że osłony nie muszą być skomplikowane lub drogie, aby mogły działać. Rząd patyków z gazetami, tekturami, prześcieradłami i ręcznikami namiotowymi i wszystko będzie dobrze. Jeśli nie masz patyków, połóż prześcieradła bezpośrednio nad roślinami. To również zapobiegnie utracie ciepła.

Uwaga! Upewnij się, że całkowicie przykryłeś swoje rośliny i pozwól im zasłonić całą powierzchnię ziemi – nie przywiązuj osłony do pnia ani łodygi, w przeciwnym razie ciepło emitowane z ziemi nie będzie w stanie rozgrzać rośliny .

 

Chroń rośliny za pomocą kloszy

 

Ściśle mówiąc, klosze są usuwalnymi szklanymi lub plastikowymi osłonami, które chronią rośliny przed zimnem. Czasami nazywane dzwonkami lub dzwoneczkami, większość pasuje do pojedynczych roślin, ale niektóre są wystarczająco duże, by zakryć rząd. Podobnie jak inne pokrowce, klosze powinny być umieszczone nad roślinami przed zachodem słońca i zdjęte rano po rozmrożeniu szronu.

Szklane klosze są bardzo ozdobne. Gdy nie używasz ich na zewnątrz do ochrony przed zamarzaniem, możesz używać ich w pomieszczeniach, w których wilgotne rośliny doniczkowe lubią fiołki.

Można również użyć plastikowych kloszy, które są ogólnie tańsze niż te szklane. Ponieważ są one lekkie, należy je wbić w ziemię, aby zapobiec ich wietrzeniu w silnym wietrze.

Uwaga: Ponieważ klosze, używane do ochrony przed zimnem są tymczasowe, możesz zdecydować się na tworzenie własnych prowizorycznych wersji. Doniczki z kwiatami, duże słoiki, kosze i dzbanki na mleko z usuniętymi dnami mogą być umieszczone nad roślinami, aby chronić je przed zamarzaniem i mrozem. Wbij lekkie klosze w ziemię, aby zapobiec ich przedmuchiwaniu.

 

Ciepłe rośliny z dzbanami na wodę

 

Napełnij plastikowe dzbanki z mlekiem wodą i umieść je na słońcu, pozwalając im wchłonąć ciepło w ciągu dnia. Przed zmierzchem ustaw dzbanki wokół roślin i otul je płóciennym nakryciem. Woda w dzbanach będzie tracić ciepło wolniej niż gleba i powietrze, a ciepło, które emituje, pomoże chronić rośliny przed zimnem.

 

Podlewaj rośliny przed poważnym ochłodzeniem

 

Może to zabrzmieć szaleńczo, ale podlewanie roślin w nocy, zanim wiosenny mróz rzeczywiście może ochronić je przed zamarznięciem. W nocy mokra gleba uwolni wilgoć do powietrza, co podniesie temperaturę i utrzyma rośliny w cieple.

Dodatkowo, umieść wiszące kosze z roślinami na ziemi przed ich okryciem, aby mogli czerpać korzyści z ciepła wznoszącego się z ziemi.

 

Przenieś rośliny doniczkowe do pomieszczenia

 

Gdy zapowiadany jest mróz, schowaj doniczki i wiszące kosze z roślinami w domu lub mieszkaniu. Korzenie roślin doniczkowych doświadczają większych wahań temperatury niż rośliny zasadzone w ziemi. Osiągną też niższą temperaturę. Dlatego rośliny doniczkowe są szczególnie podatne na uszkodzenia korzeni spowodowane przeziębieniem. Może to powodować, że ich korzenie – szczególnie te w pobliżu krawędzi doniczki – stają się gąbczaste i czarne. Chociaż uszkodzenie korzenia może nie zabić rośliny, zahamuje to zdecydowanie jej wzrost.

Upewnij się, że przyniesiesz doniczkowe rośliny, że nie mają na nich żadnych owadów lub szkodników i obecnie nie cierpią na żadne choroby. To nie tylko potencjalnie zaostrzy problem, ale może również zainfekować inne rośliny.

Jeśli zdecydujesz się na okrycie wiszącego koszyka zamiast wnieść go do środka, najpierw umieść go na ziemi, a następnie umieść pokrywę nad koszem, aby wykorzystać względne ciepło ziemi.

 

Owiń drzewa owocowe

 

Jeśli hodujesz drzewa owocowe, pamiętaj o owinięciu pni za pomocą tkanin konopnych lub specjalnych otulin do drzewa. Większość drzew owocowych ma cienką korę, która jest podatna na pękanie, gdy temperatura gwałtownie się zmienia. Zawijanie drzewa zapobiegnie temu rozszczepieniu, które znane jest jako pęknięcia mrozowe lub pęknięcia szronowe.

Często dobrym pomysłem jest użycie wielu warstw płótna lub papieru odpornego na warunki atmosferyczne, przy jednoczesnym zachowaniu luźnego owijania. Zapewnia to bardziej skuteczną izolację. Powinieneś także rozciągnąć takie „opakowanie” do ziemi i co najmniej tak wysoko, aby sięgało dolnych gałęzi.

Jeśli to konieczne, opakowanie można pozostawić na większość sezonu zimowego.

Porada: Podczas owijania pnia drzewa owocowego dobrze jest użyć wielu warstw materiału – przy jednoczesnym zachowaniu luźnego owijania – i rozciągnąć opakowanie od dołu do poziomu co najmniej tak wysokiego jak najniższe gałęzie.

 

Często zadawane pytania

 

Oto kilka dodatkowych informacji dotyczących często zadawanych pytań dotyczących sposobu ochrony roślin przed mrozem:

 

Jakie czynniki zwiększają a jakie zmniejszają szanse rośliny na przetrwanie mrozu?

 • Zasięg chmur: jeśli na niebie jest więcej chmur, które absorbują i odbijają ciepło z powrotem do ziemi, wtedy rośliny będą miały większą szansę na odparcie szronu.
 • Wiatr: Bez wystarczającej ilości wiatru, aby zmieszać rosnące ciepłe powietrze ze spadającym zimnym powietrzem, rośliny będą bardziej podatne na mroźne noce.
 • Wilgotność: wyższa wilgotność podnosi punkt rosy i pomaga spowolnić tempo zmiany temperatury, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia szronu na roślinach. (To wyjaśnia, dlaczego suche pustynie mogą tak szybko przechodzić z wysokiego ciepła na mroźne zimno).
 • Właściwości gleby: Słońce ogrzewa glebę w ciągu dnia, a to ciepło następnie promieniuje do chłodniejszej atmosfery nocy. Jeśli twoja gleba jest głęboka, luźna, ciężka i żyzna, wtedy uwolni więcej wilgoci do powietrza. Natomiast cienka, piaszczysta lub uboga w składniki odżywcze gleba nie uwolni tak dużo wilgoci. Dodatkowo, silnie zmulona gleba zapobiegnie uwolnieniu większej ilości wilgoci do atmosfery, zapewniając w ten sposób mniejszą ochronę w chłodniejsze noce.
 • Bliskość budynków i innych roślin: Bez innych pobliskich roślin i konstrukcji, które zapewniają schronienie przed zimnymi wiatrami i promieniują ciepłem, rośliny będą bardziej podatne na mróz.
 • Wiek rośliny: Młodsze rośliny, które nadal aktywnie rosną lub kwitną, będą bardziej podatne na działanie niskich temperatur.

 

Jakie są różne rodzaje mrozu i co one oznaczają?

 

Poniższa tabela przedstawia różne rodzaje zamarzania i przymrozków, a także potencjalne skutki dla roślin narażonych na nawet kilka godzin mrozów:

Rodzaje mrozów i zamarzania i ich efekty

Temperatura Nazwa zjawiska Wpływ na rośliny
Około -1 / 0°C Lekki mróz Lód tworzy się na dworze. Niebezpieczne dla delikatnych roślin.
Od -4 / -1°C Zwykły mróz / mocny mróz Lód tworzy się na dworze. W tej temperaturze komórki roślin doniczkowych ulegają zamarznięciu I pękają.

Szkodliwe nawet dla roślin wytrzymałych.

Poniżej -4°C Trzaskający mróz Powoduje poważne szkody w strukturze komórkowej roślin. Niszczy niezabezpieczone systemy korzeniowe. Bardzo niebezpieczny dla niezabezpieczonych roślin.

 

Jakie są pierwsze i ostatnie daty mrozu dla mojej okolicy?

 

Ostatnia data przymrozków na wiosnę i pierwsza data przymrozków na jesieni wskazują, jak długo będzie trwała pora roku. Musisz znać te daty, abyś mógł określić, kiedy zacząć nasiona w pomieszczeniu, kiedy je kupować i sadzić rośliny.

Prognozy długoterminowe i to kiedy możemy się spodziewać mrozu mrozu w Polsce można znaleźć w Krajowym instytucie meteorologii. Zablokowane tabele, a także inne informacje dotyczące mrozu / zamrożenia, są również dostępne w lokalnych serwisach informacyjnych.

 

Co mam zrobić, jeśli widzę uszkodzenia spowodowane przez mróz?

 

To, że widzisz uszkodzenia spowodowane mrozem, nie musi oznaczać, że musisz podjąć jakiekolwiek drastyczne działania. Wiele roślin może być zaskakująco odpornych i może bardzo dobrze „odbijać się” z nadejściem wiosny.

Najlepiej jest zaczekać, aż pogoda znów będzie cieplejsza (zwykle około marca) i sprawdzić, czy pojawiają się nowe liście.

 

Czy powinienem przycinać wzrost spowodowany mrozem?

 

Zdecydowanie nie zaleca się przycinania zniszczonego mrozem wzrostu do wiosny z wielu powodów:

Te uszkodzone gałązki, łodygi i liście będą nadal zatrzymywać ciepło wewnątrz czaszy i pomagać roślinie przetrwać zimę.

Obrażenia często nie są tak złe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, a nowy wzrost może jeszcze wyłonić się z obszaru, który prawdopodobnie był już martwy.

Przycinanie uszkodzonych kończyn może stymulować nowy wzrost z rośliny, a nowy wzrost będzie szczególnie podatny na mróz (jak również na całą roślinę).

Dopiero gdy nowy wzrost wykiełkuje z rośliny na wiosnę, należy zacząć przycinać martwe lub uszkodzone kończyny.

 

Co nie pomaga chronić rośliny przed mrozem?

 

Chociaż mogliście usłyszeć, że te metody są skuteczne, następujące rzeczy są niemal pewne, aby pogorszyć sytuację:

Duże pożary: Powoduje to powstanie gorącego powietrza nad roślinami, do którego nie mają dostępu. Zasysa również zimne powietrze z otaczających obszarów, które może sprawić, że temperatura gruntu będzie jeszcze zimniejsza dla twoich roślin.

Ściółkowanie: Chociaż może to być tymczasową pomocą w sytuacjach, takich jak próba utrzymania drzewa liściastego przed przedwczesnym przerwaniem spoczynku, nie tylko zapobiega on przechwytywaniu ciepła ze słońca, ale także blokuje znaczną część tego ciepła pochodzącego z tej ziemi aby pomóc ogrzać twoją roślinę. (Jeśli zdecydujesz się użyć ściółki na krótki okres chłodu, pamiętaj o jej usunięciu po zakończeniu mrozu.)