Jak dbać o iglaki zimą?

Iglaki to krzewy i drzewa iglaste, które cieszą się coraz większą popularnością. Chętnie sadzimy je w naszych ogrodach, gdyż przez cały rok cieszą oko nienagannym wyglądem. Konieczna jest jednak ich właściwa pielęgnacja, nie tylko wiosną, latem i jesienią, ale także zimą. Jak dbać o iglaki podczas zimy? Dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Odpowiednie nawadnianie drzew i krzewów iglastych 

 

Podlewanie drzew i krzewów iglastych zimą jest niezwykle ważną czynnością pielęgnacyjną. W przeciwieństwie do drzew liściastych tracą one wodę przez cały rok, a kiedy zimą gleba zamarza, korzenie nie mogą pobierać odpowiednich ilości wody. To wszystko może doprowadzić do zjawiska suszy fizjologicznej i przysychania iglaków bądź ich całkowitego obumarcia. Stają się brązowe i gubią igły, przez co szpecą ogród, zamiast go upiększać. Dlatego warto jest zadbać o regularne podlewanie iglaków, najlepiej w czasie ciepłych i słonecznych dni. Ważne jest, aby temperatura była dodatnia. Co istotne, nie ma konieczności podlewania iglaków w sytuacji, gdy spadnie śnieg. Kiedy zacznie się topić, zapewni drzewom i krzewom odpowiednią ilość wody. Śnieg spełnia również zadanie ochronne, gdyż zabezpiecza korzenie przed utratą ciepła. 

 

 Otrzepywanie śniegu z iglaków 

 

Iglaki, ze względu na budowę swoich liści mają ogromne wymagania pielęgnacyjne. Szczególnie szkodliwy, może być dla nich śnieg, który osiadając na gałęziach i liściach, może doprowadzić do zjawiska okiści (łamanie się gałęzi pod ciężarem śniegu). Aby zapobiec temu zjawisku, warto jest przykryć iglaki agrowłókniną i przewiązać sznurkiem. Dzięki temu śnieg, będzie mógł samoczynnie opadać z drzew. Osoby, które nie zabezpieczą iglaków przed śniegiem, powinny pamiętać o regularnym otrzepywaniu gałęzi. 

Pamiętajmy, aby pozostawiać śnieg pod iglakami, gdyż świetnie chroni rośliny przed stratami ciepła. Jesienią trudno jest określić czy zima będzie śnieżna, dlatego powinno się obłożyć ziemię pod iglakami dużą warstwą gałęzi świerkowych, słomy lub kory sosnowej. Dzięki temu można mieć pewność ochrony korzeni przed zmarznięciem.

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

 

Może zdarzyć się sytuacja, w której gałęzie iglaków ulegną odkształceniu przez śnieg. To wszystko może prowadzić do trudności w dalszym wzroście, dlatego ważne jest, aby przywrócić roślinie pierwotny kształt. Można to zrobić za pomocą sznurka, którym należy obwiązać roślinę. Kiedy jednak doszło do uszkodzenia krzewu lub drzewa, należy wyrównać miejsce złamania. Dodatkowo iglaki powinno się zabezpieczać na czas zimy, nie tylko przed śniegiem i brakiem wody, ale również przed mroźnym wiatrem. Szczególnie szkodliwy i dotkliwy dla roślin jest wiatr wiejący ze wschodu. Warto jest od tej strony ustawić ściankę zabezpieczającą iglaki. Może być zrobiona ze słomy lub innych materiałów. 

Pamiętajmy, że o iglaki należy dbać przez cały rok, a zimą należy otoczyć je szczególną opieką. Dzięki temu wiosną odwdzięczą nam się pięknym wyglądem i kolorystyką, która przyciągnie wzrok wszystkich użytkowników ogrodu. 

Urządzenia ułatwiające pielęgnacje iglaków w zimie posiada w ofercie sklep internetowy marki Stiga