Jak hodować dynie we własnym ogrodzie?

W stanach mawia się, że nie ma jesieni bez dyń. Duże, małe, pomarańczowe, białe, rzeźbione, ozdobne i jadalne – dynie stanowią nieodzowny element kuchni i wystroju domu w okresie jesiennym. Chociaż cena dyni nie należy do najwyższych to my zamiast zakupu polecamy własną hodowlę dyni w ogrodzie. Te wytrzymałe rośliny będą rosły prawie wszędzie i przy odpowiedniej opiece będą rosły do gigantycznych rozmiarów.

Przedstawiamy pełny przewodnik krok po kroku, który odpowie na wszystkie Twoje pytania na temat uprawy dyni. Czytaj dalej!

 

Wybierz nasiona dyni

 

Dynie występują w setkach odmian różniących się wielkością, kolorem, smakiem i teksturą, więc żaden pojedynczy typ nie może ubiegać się o tytuł „najlepszego”. Od balonowych gigantów po maleńkie tykwy – jest naprawdę w czym wybierać.

Na początku musisz określić, czy chcesz hodować dynie ozdobne czy jadalne. Polecamy następujące nasiona dyni do obu typu upraw.

Dynie jadalne:

– Dynia olbrzymia Potimarron

– Dynia olbrzymia Melonowa Żółta

– Dynia zwyczajna butternut piżmowa

 

Dynie ozdobne:

– Dynia ozdobna Jack O’Lantern

– Dynia ozdobna Uchiki Kuri

– Mieszanki nasion dyni ozdobnych

 

 

Posadź nasiona w miejscu pełnym słońca

 

Aby bezpiecznie posadzić dynię, wybierz dzień po ostatnim mrozie sezonu wiosennego (zazwyczaj koniec kwietnia). Aby siać nasiona bezpośrednio w ziemi nie jest jednak wskazane, ponieważ często ziemia jest jeszcze zbyt zimna aby nasiono wykiełkowało. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wstępne sadzenie w doniczkach a następnie rozsadzanie dyń do gruntu w połowie maja. Każdy pakiet nasion będzie zawierał informację o tym, jak długo roślina będzie potrzebowała wyprodukować dorosłe dynie. Na przykład Małe Dynie Cukrowe potrzebują 100 dni, aby osiągnąć dojrzałość. Jeśli chcesz, aby dojrzewały około tygodnia przed Halloween, planuj sadzić je w połowie lipca.

Wybierz miejsce w pełnym słońcu i rozstaw nasiona w doniczkach na podstawie zaleceń podanych w pakiecie nasiennym. Łodygi dyni mogą rozprzestrzeniać się dość daleko, chociaż istnieją pewne odmiany „krzaczaste”, które rosną w bardziej zwartej formie.

Jeśli masz naprawdę duże ambicję, posadź sadzonki dyni w formie „wzgórza” dyni. Kopce ziemi lekko uniesione z poziomu gruntu obsadź roślinami. Wzgórza szybciej się nagrzewają i szybciej odprowadzają wodę niż formacje roślinne sadzone płasko. Podniesienie roślin pozwala kaskadowo opadać długim pnączom tworząc ładny efekt wizualny i optymalizuje zbiory.

 

Podlewaj i pielęgnuj dynie

 

Większość roślin warzywnych wymaga głębokiego, ale delikatnego nawadniania raz w tygodniu – około 2,5 cm sześciennego wody. Dostosuj intensywność nawadniania dyni odpowiednio do opadów deszczu. Uwaga: liście dyni mogą wyglądać na zwiędłe w popołudniowym upale, nawet jeśli gleba jest nadal wilgotna. Nie ulegaj pokusie podlewania takich roślin. Liście ponownie przywrócą do prawidłowego stanu wieczorem lub w okresie zachmurzenia. Na prawdę uczulamy was na dokładnie i nieprzesadne podlewanie dyni, ponieważ nadmierna ilość wody w glebie może przyczynić się do zgnilizny korzeni. Ściółkowanie gleby w której uprawiamy dynie jest również bardzo dobrym pomysłem. Pomoże to utrzymać rośliny bardziej konsekwentnie nawodnione, a także uniemożliwi wzrost chwastów.

Zasadniczo nie trzeba przycinać dyni. Duże liście pomagają im wytwarzać więcej pokarmu, co oznacza więcej dyń i ich większe rozmiary. Niektórzy ludzie przerzedzą rośliny po jednym lub dwóch owocach, aby wyhodować gigantyczne dynie. Usuwając słabsze mniejsze dynie, powodujemy przekierowanie wszystkich składników odżywczych w pozostałe owoce i wzrost dużych obfitych dyń.

 

W razie potrzeby zastosuj podstawowe nawozy

 

Dynie nie są roślinami trudnymi w nawożeniu i tak naprawdę wymagają jedynie gleby bogatej w próchnicę do spektakularnego wzrostu. Używanie uniwersalnego nawozu do warzyw (nie przeznaczonego do trawników) może zapewnić im odpowiednią żywność, której potrzebują. Dobrym pomysłem jest także sprawdzanie gleby co kilka lat. Wyniki ujawnią, z jakim rodzajem gruntu masz do czynienia – w tym pH i poziomy składników odżywczych – i pomogą Ci odpowiednio zaplanować co najlepiej uprawiać w takiej glebie.

 

Zbierz swoje dynie

 

Po kilku miesiącach uprawy dynie osiągną optymalne rozmiary i poziom dojrzałości. Gdy skórki stwardnieją i osiągną pożądany odcień czas na zbiory. Zdecydowanie zbieraj przed silnym mrozem, który zniszczy owoce. Obetnij łodygi za pomocą nożyc do cięcia, pozostawiając kilka centymetrów rośliny. Następnie ciesz się owocami swojej pracy – rzeźbiąc, gotując lub dekorując z użyciem dyń.

 

FAQ dotyczące uprawy dyni

 

Masz więcej pytań na temat uprawy dyni? Kilka najpopularniejszych pytań i odpowiedzi.

 

Czy mogę sadzić nasiona dyni kupionej w sklepie?

Lepiej kupić nasiona renomowanej marki niż oszczędzając na przypadkowej dyni znalezionej przy drodze. Pamiętaj, że nasiona przeznaczone do hodowli są specjalnie przeznaczone do znoszenia niekorzystnych warunków i optymalnego plonu. Losowe nasiona pozyskane z odmiany / gatunku o którym nic nie wiemy mogą powodować jedynie frustrację i mizerne zbiory.

 

Czy mogę uprawiać dynie w pojemnikach?

Tak! Im większy pojemnik, tym lepiej. (Połowa beczki może załatwić sprawę) Uważaj na monitorowanie gleby – ogrody pojemnikowe wysychają szybciej niż zwykłe pola lub klomby gruntowe.

 

Co powinienem umieścić pod rosnącymi dyniami?

Rozłożenie warstwy słomy pod rozwijającą się rośliną może pomóc w ochronie dyni podczas gorących letnich miesięcy. Posiadanie jakiegoś rodzaju ściółki, takiej jak słoma, pomoże zmniejszyć utratę wilgoci z gleby w wyniku parowania, pomoże nieco schłodzić glebę i pomoże utrzymać dynie w czystości.

 

Ile czasu zajmuje uprawa dyni?

Dynie zazwyczaj osiągają dojrzałość po okresie około trzech miesięcy, ale może to zależeć od odmiany. Sprawdź pakiet nasion w celu uzyskania informacji producenta, aby określić, kiedy możesz spodziewać się zbiorów.

 

Czy jest już za późno na sadzenie dyń?

To zależy. Wiele odmian potrzebuje co najmniej 100 dni na uprawę tykwy, dzięki czemu lipiec jest świetnym czasem na rozpoczęcie sadzenia. Ale dopóki masz wystarczająco dużo czasu, zanim nadejdą mroźne i zimowe mrozy, śmiało!

 

Dlaczego spadają moje kwiaty dyni?

Dynie produkują kwiaty męskie i żeńskie. Męskie kwiaty zwykle otwierają się najpierw i odpadają. Dopóki opadają jedynie kwiaty męskie to wszystko jest OK.