Jak podlewać ogród wczesną wiosną?

Dla ogrodnika nie ma nic bardziej frustrującego, niż podlewanie ogrodu wczesną wiosną. Podlewanie wczesnych wiosennych roślin ogrodowych może być denerwujące, ale konieczne do ich prawidłowego wzrostu.

Bez odpowiedniej ilości wody trafiającej do gleby rośliny nie będą mogły się rozwijać. Rośliny, które nie rosną, nie produkują dla nas warzyw i owoców. Wszystko to przez nieodpowiednie nawadnianie na początku wiosny, wtedy gdy roślina potrzebuje nieco więcej miłości.

Kiedy naturalne wiosenne deszcze nie spadają, istnieją inne sposoby na zapewnienie wystarczającej ilości wody w ogrodach.

Ale skąd masz siedzieć, kiedy i ile wody dać twoim roślinom? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak prawidłowo podlewać ogród wczesną wiosną!

 

Jak oszacować odpowiednią ilość wody i czas podlewania?

 

Przy podejmowaniu decyzji o podlewaniu ogrodu wczesną wiosną należy wziąć pod uwagę kilka zmiennych.

Pierwszą zmienną jest określenie suchości gleby kilka centymetrów pod powierzchnią. Oto jak sprawdzić czy nie masz czasem przesuszonej gleby:

 • Wykop od 5 do 12 cm ziemi łopatą, aby ustalić, czy gleba potrzebuje dodatkowej wody.
 • Spróbuj zrobić kulkę z wykopanej ziemi. Sucha gleba nie będzie się trzymać razem. Piłka łatwo rozpadnie się w twoich rękach.

Inną zmienną do zbadania jest rodzaj gleby, którą masz w swoim ogrodzie. Widzisz, rodzaj gleby wpływa na trzy główne zmienne wzrostu rośliny ogrodowej: zakładanie korzeni, przenikanie wody w głąb ziemi i zdolność do utrzymywania wody w glebie.

Czynniki środowiskowe stale działają przeciwko ogrodnikom i rolnikom. Wysokie temperatury, wiatr i zbocza mogą determinować zatrzymywanie wilgoci w ogrodzie wczesnowiosennym. Wysokie temperatury i wiatr prowadzą do utraty wody z parowania.

 

Rodzaj gleby ma duże znaczenie

 

Rodzaj gleby, którą masz w ogrodzie, ma duży wpływ na to, jak formuje się system korzeniowy rośliny. Ten system korzeniowy wpływa na zdolność rośliny do pobierania potrzebnej wody.

Gleby gliniaste mają tendencję do dłuższego przetrzymywania wody. Zbyt dużo wody na gliniastej glebie może prowadzić do problemów z gniciem korzeni.

Przeciwnie, gleby piaszczyste mają tendencję do szybszego wysychania. Dlatego rośliny w glebach piaszczystych wymagają częstszego podlewania.

Rodzaj gleby i sposób, w jaki odbiera ona wilgoć, zależy głównie od jej stanu.

Dobra dieta (tak gleba też potrzebuje pokarmu) organiczna z materii organicznej może pomóc glebie w łatwiejszym przyjmowaniu wody. Przykłady materii organicznej obejmują:

 • Kompost
 • Torf
 • Obornik (tylko poza sezonem)

 

Kilka wskazówek jak skutecznie podlewać ogród wczesną wiosną

 

Tak więc w prognozie nie ma deszczu. Od czasu, gdy zasadziłeś swój wczesny wiosenny ogród z uprawami, takimi jak groszek, ziemniaki i szpinak, nie spadła ani kropla deszczu.

Po określeniu suchości gleby uznajesz, że nadszedł czas, aby wziąć sprawy w swoje ręce.

Czas na podlewanie ogrodu wczesną wiosną. Oto jak zabrać się do prawidłowego nawadniania:

 • Upewnij się, że używasz zimnej wody w chłodną porę dnia. Gorąca woda może poparzyć liście roślin, powodując gorsze problemy. Z drugiej strony zimna woda w gorącej porze dnia może doprowadzić do szoku termicznego, więc podlewaj rano i wieczorem.
 • Możesz użyć węża ręcznego z dyszą rozpylającą ustawioną na lekką lub konewki.
 • W przypadku większego obszaru możesz skonfigurować system zraszaczy, który wykona pracę za Ciebie. Pamiętaj o sprawdzeniu ilości zastosowanej wody. Innymi słowy, nie zapomnij, że zostawiłeś swój zraszacz w ogrodzie wczesną wiosną!
 • Dokładnie zwilż glebę do głębokości od 15 do 20 cm.

Po rozprowadzeniu wody poczekaj 30 minut, aż woda wsiąknie się w glebie. Następnie w razie potrzeby dodaj kolejną partię wody.

Nawet jeśli wystąpi lekki deszcz, może to nie wystarczyć. Będziesz chciał ponownie sprawdzić glebę pod kątem nasycenia wodą. Rozważ podlewanie po lekkim deszczu, aby skorzystać z „wkładu natury”.

Ściółkowanie ze słomą lub liśćmi pomaga również zachować wilgoć i wydłużyć okres nawadniania.

Piaszczyste gleby należy podlewać aż 2–3 razy w tygodniu.

Te rekomendacje są uśrednione. Są bardzo zależne od miejsca i warunków środowiskowych.

 

Oszczędzanie wody jest istotne

 

Podczas podlewania ogrodu wczesną wiosną możesz martwić się nadmiernym zużyciem wody. Oto kilka wskazówek, jak oszczędzać wodę podczas podlewania ogrodu wczesną wiosną.

Nawadnianie kroplowe zwykle aplikuje wodę wystarczająco powoli, aby wchłaniała się bez siadania na górze lub parowania. Jest to idealna opcja podlewania dla gleb gliniastych, ponieważ powoli przemieszczają wodę.

Obserwuj rośliny i odpowiednio dostosowuj ilości i częstotliwość nawadniania. Populacja roślin wpływa również na ilość wody potrzebnej do utrzymania rosnącego złoża. Im więcej roślin rośnie na danym obszarze, tym większe jest ich zapotrzebowanie na wodę.

Rozłożyste rośliny sadź dalej od siebie. Idealna rozsadzenie roślin, tak aby nakładały się na siebie liśćmi, zmniejsza parowanie z powierzchni gleby.

Daj swoim nowym sadzonkom trochę rezerwy wody. Podczas sadzenia ogrodów lub klombów z nasion należy dokładnie podlać je po posadzeniu, aby utworzyć rezerwę na kilku centymetrach gleby. Utrzymywanie wilgotnego podłoża siewnego wspomaga kiełkowanie i zmiękcza glebę, umożliwiając lepsze ukorzenienie sadzonek.

Podlewanie w chłodnych porach dnia powoduje najmniejsze parowanie.

Użyj osłony ściółki lub kompostu, aby zachować wilgoć. Lekko przykryj zasadzone podłoże piaskiem, kompostem lub ziemią doniczkową, aby pomóc w wykiełkowaniu sadzonek i równomiernie rozprowadzić wilgoć wokół nasion.

 

Zadbaj o swój ogród wczesną wiosną

 

Woda jest jednym z głównych składników odżywczych potrzebnych roślinom do przetrwania, wzrostu i produkcji.

W zależności od kaprysów matki natury czasami nie ma opcji na podlewanie oparte czysto na opadach deszczu. Często musimy wziąć sprawy w swoje ręce.

Rośliny ogrodowe wczesną wiosną potrzebują wody, aby pomóc im rosnąć i kwitnąć.

Dzięki tym poradom, ilość potrzebnej wody w okresie wiosennym będzie minimalna. Jeżeli jednak chcesz całkowicie zapomnieć o tych wszystkich problemach warto wybrać automatyczny system nawadniania ogrodu.

 

One Comments

 • Pielęgnacja ogrodu 05 / 08 / 2021

  Od jakiegoś czasu przymierzam się do zainstalowania systemu, który ułatwi podlewanie. Lata coraz bardziej upalne i suche, a stanie kilkadziesiąt minut dziennie z wężem potrafi być męczące.

Comments are closed.