Jak podlewać trawnik?

Ile należy podlewać trawnik aby był piękny i zdrowy? Jak często? Właściwe podlewanie jest kluczowe dla uzyskania najlepiej wyglądającego trawnika. Oto kilka kluczowych punktów:

Szybki skrót informacji na temat tego jak prawidłowo podlewać trawnik:

– Twój trawnik potrzebuje co najmniej 2,5 – 3,5 cm wody na tydzień, przez cały rok, również zimą.

– Podlewaj trawnik obficie 2-3 razy w tygodniu, a nie codziennie.

– Nawadnianie wykonuj jak najwcześniej rano, jeśli to możliwe.

– Jeśli nie możesz wcisnąć śrubokręta na  15 cm w trawnik, to znaczy że nie podlewasz trawnika wystarczająco obficie.

– Będziesz musiał podlewać więcej w upale, zwłaszcza jeśli masz wysoki trawnik z mocnym ukorzenieniem].

– Nie podlewaj tak długo, że woda zacznie ściekać ulicą. Podlewaj tyle ile trawnik potrzebuje.

– Jeśli masz automatyczne zraszacze, sprawdzaj je regularnie, aby mieć pewność, że otrzymujesz pełne pokrycie trawnika wodą.

– Jeśli obszar brązowej trawy nie reaguje na podlewanie, poszukaj innego problemu. Często jest to problem z pędrakami lub złym stanem gleby.

 

Szczegółowy poradnik jak prawidłowo podlewać trawnik

 

Twój trawnik potrzebuje wchłonąć co najmniej 2,5 – 3,5 cm wody na tydzień, przez cały rok, również w zimie. Trawniki, które są suche w późnej jesieni lub w zimie, są bardziej obciążone i bardziej narażone na uszkodzenia zimowe. Po pierwsze, kup deszczomierz. W ten sposób będziesz w stanie sprawdzić, czy twój trawnik otrzymuje odpowiednią ilość wody (ile cm wody spada na trawnik w tygodniu) z samych opadów deszczowych. Jeśli cala woda potrzebna w tygodniu dostaje się do trawnika dzięki opadom, to nie musisz przesadzać z dodatkowym nawadnianiem. Jeśli nie, musisz podlewać trawnik.

 

Jak długo należy podlewać trawnik, aby uzyskać odpowiednią penetrację wody?

 

Nie możemy ci tego powiedzieć, ponieważ nie wiemy, jaki masz obecnie sposób podlewania lub jakie jest twoje ciśnienie wody. W przypadku automatycznych zraszaczy zazwyczaj trwa to godzinę. Ale sam możesz to zmierzyć. Po prostu zdobądź puszkę tuńczyka, która ma wysokość 2,5 cm (najpierw zjedz z niej tuńczyka) i umieść ją tam, gdzie pracuje twój zraszacz. Uruchom zraszacz i zobacz, ile czasu potrzeba, aby uzyskać trzy centymetry wody w pojemniku – tak jak deszczomierz. Zwykle jest to około 30 minut. Więc 20 minut, 3 razy w tygodniu dostaniesz 2,5 cm wody na trawniku, a 30 minut 3 razy w tygodniu dostaniesz 3,5 cm wody. Pamiętaj, że podczas ekstremalnego upału będziesz musiał podlewać więcej, ze względu na parowanie i obciążenie cieplne na trawie. Masz problemy z równomiernym nawadnianiem? Sprawdź Nawadnianie kropelkowe – Tania i skuteczna metoda podlewania.

 

Kiedy najlepiej podlewać trawnik?

 

Podlewaj trawnik obficie 2-3 razy w tygodniu, ale nie codziennie. Codzienne podlewanie da Twojej trawie płytki system korzeniowy. Płytkie systemy korzeniowe szybko wysychają i osłabiają murawę. Podlewanie głęboko 3 razy w tygodniu da twojej trawie głęboki system korzeniowy, dzięki czemu będzie silniejszy i bardziej odporny na suszę.

Podlewaj trawnik jak najwcześniej rano, jeśli to możliwe. Podlewanie wcześnie rano zapewni całkowite wyschnięcie trawnika przed zapadnięciem zmroku. Mokry trawnik w nocy, może prowadzić do problemów z grzybami i innymi chorobami. Rano jest zazwyczaj chłodniej i mniej wietrznie niż w okolicach południa, więc masz mniej parowania, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze na rachunku za wodę i cały proces nawadniania zajmie mniej czasu. Jeśli poranne podlewanie jest niemożliwe, podlewanie w każdej chwili jest zawsze lepsze niż brak podlewania trawnika!

Jeśli nie możesz wcisnąć śrubokręta 15 cm w trawnik, nie podlejesz wystarczająco. Nawadnianie na poziomie 2,5 – 3,5 cm wody tygodniowo jest wskazówką wyznaczającą dolną granicę nawodnienia a nie sztywną zasadą. Różne rodzaje gleby wymagają różnych ilości wody. Gleba rzadko składa się z jednego rodzaju, ale raczej z połączenia gliny i piasku. Grunty bardziej gliniaste będą z zasady trzymały wodę o wiele lepiej od gruntów bardziej piaszczystych ale za to grunt bardziej piaszczysty będzie o wiele łatwiej przenikany przez nowy opad wody. Możesz określić, jaki jest twój dominujący rodzaj gleby, pobierając garść wilgotnej gleby i ściskając ją. Jeśli ziemia w twojej dłoni zamieni się w zbitą kulę która nie ulega rozpadowi to masz podłoże bardziej gliniaste. Jeśli ziemia w twojej dłoni po ściśnięciu będzie rozpadała się na małe kawałeczki to masz podłoże piaszczyste,

 

Podlewanie w upałach

 

Musisz podlewać więcej w upale, zwłaszcza jeśli masz trawnik o wysokich źdźbłach. W letnim upale może zaistnieć potrzeba dodatkowego podlewania ponad standardowe ilości, aby uniknąć obciążenia związanego z suszą, zwłaszcza jeśli wysokim tempom towarzyszą silne wiatry. Jeśli mamy ekstremalne temperatury – wysokie 32 i ponad 35 ° – przez dłuższy czas, możesz:

1) podnieść wysokość koszenia

2) delikatnie podlewać codziennie, aby schłodzić trawę (dotyczy to zwłaszcza kostrzewy).

Trawa potrzebuje więcej wody podczas upałów, ponieważ wykorzystuje również wodę jako wewnętrzne chłodziwo podobnie jak ludzie wykorzystują pot do chłodzenia skóry. Codzienne podlewanie (zraszanie) w upale powinno być uzupełnieniem regularnych głębokich podlewań rano i wieczorem. W przypadku wieczoru pamiętaj o tym, żeby amplituda temperatur nie była na tyle wysoka aby doprowadzić do szoku termicznego rośliny.

 

Nie podlewaj trawnika zbyt mocno. Oszczędzaj wodę i pieniądze

 

Nie podlewaj trawnika tak długo, że strumień wody zacznie wylewać się na ulicę.. Jeśli woda zacznie płynąć ulicą już po paru minutach to znak żeby przerwać podlewanie i pozwolić trawnikowi nasiąknąć wodą. Woda wypływająca z trawnika na ścieżki i drogę może być sygnałem, że trawnik nie był regularnie podlewany a jego struktura korzeni i gruntu jest zbyt luźna aby magazynować wodę. Nie czekaj zbyt długo z podlewaniem trawnika i zadbaj o jego regularność. W przeciwnym razie trawnik nie będzie w stanie przyjąć odpowiedniej ilości wody.

Kolejną przyczyną może być zbyt duże zagęszczenie gruntu. Zagęszczanie występuje w ciężkiej glebie gliniastej lub w obszarach o dużym natężeniu ruchu. Napowietrzanie może tymczasowo złagodzić problem, ale zazwyczaj trzeba zmienić warunki powodujące zagęszczenie w celu poprawienia przyswajania wody przez grunt na dłuższą metę. Możesz rozważyć zastosowanie przyjaznego dla środowiska napowietrzacza w formie cieczy.

Jeśli masz automatyczny system nawadniania, sprawdzaj je regularnie, aby mieć pewność, że otrzymujesz pełne pokrycie trawnika wodą. Czy kiedykolwiek jechałeś przy wjeździe na osiedle lub obok posesji z ładnym trawnikiem, który ma jedną głowicę zraszającą skierowaną na ulicę i codziennie woda jest rozpylana na ulicy, nawet jeśli pada deszcz. Nawet jeśli jest mroźno zimno i robi fajne lodowate miejsce na drodze? Oglądaj swoje zraszacze raz na jakiś czas, aby mieć pewność, że spełniają one swoją funkcję w podlewaniu trawnika a nie jezdni czy chodników. Sprawdź Jak zainstalować podziemny system nawadniania?

 

Podlewanie trawnika nie jest jedynym rozwiązaniem na problemy z trawą

 

Jeśli brązowy obszar na twoim trawniku nie reaguje na podlewanie, poszukaj innego problemu. Zakładając, że zasięg zraszaczy jest odpowiedni a zraszany teren dostaje równomierną porcję wody możesz wyeliminować nawadnianie jako przyczynę miejscowego brązowienia lub żółknięcia trawnika. Możesz mieć grzyb, martwy punkt wiosenny, robactwo, gruz budowlany zakopany pod ziemią lub dowolną liczbę problemów naśladujących efekt suszy. Przyjrzyj się bliżej lub zadzwoń do nas, aby dopasować rozwiązanie do potrzeb twojego ogrodu i trawnika.

Comment List

  • Magda 30 / 06 / 2020

    Ja do podlewania i nawadniania mojego ogrodu używam tylko sprawdzonego sprzętu ogrodowego. Odpowiednie zraszacze i węże ogrodowe to podstawa.

  • Laura 09 / 09 / 2021

    Podstawa jest odpowiednie nawodnienie! Ja stosuje zraszacze od cellfast i jestem bardzo zadowolona

Comments are closed.