Jak skutecznie nawadniać sady i plantacje?

Jak skutecznie nawadniać sady i plantacje?

 

Istnieje wiele skutecznych metod nawadniania pól i plantacji, zarówno tych tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych. Dzisiaj zajmiemy się omówieniem kilku skutecznych metod podlewania sadów i upraw plantacyjnych za pomocą różnych systemów nawadniania. Jaki system nawadniania wybrać najlepiej? Sprawdźmy.

1. Emitery

Emitery – inaczej kroplowniki, są wtopione w rury na całej długości, lub wkłuwane zewnętrznie w odpowiedniej dla poszczególnej uprawy rozstawie dostosowane do odpowiedniego dawkowania wody. Emitery podają wodę powoli, bezpośrednio do rośliny bez zbędnego opryskiwania liści, tak aby zagwarantować, ze każda kropla wody zostanie efektywnie wykorzystana.

Kroplowniki to prosta ale efektywna forma nawadniania. Możemy wybierać różne warianty przepływu, od 0,3 do nawet 4,5 l/godz. Dodatkowo dobrą praktyką jest kolorystyczny dobór końcówek tak aby dobrze rozpoznać elementy podające wybrane przez nas warianty przepływu wody.

2. Zraszacze

Zraszanie to niezwykle popularna metoda nawadniania upraw gruntowych. Rzędowo montowane zraszacze w odpowiedniej odległości od siebie dają równomierne planowe nawadnianie. Należy jednak pamiętać o wyborze automatycznego systemu nawadniania tak aby zraszanie następowało w odpowiednich porach dnia przy minimalnym wysiłku.

W sadach są dwie metody zraszania upraw. Metoda nadkoronowa i podkoronowa. Metodą nadkoronową będzie umieszczenie zraszaczy nad uprawami. Istotnym plusem takich systemów jest ochrona upraw przed przymrozkiem. Metoda podkoronowa polega na umieszczaniu systemów nawadniania „pod koronami” czyli około 0,5 metra nad poziomem gruntu.

Ważnym jest aby nie uruchamiać systemu zraszania w dni upalne lub z dużą różnicą temperatur. Duża różnica w temperaturze roślin i wody może spowodować szok termiczny i dotkliwie uszkodzić nasze uprawy zwłaszcza te ciepłolubne.

3. Deszczownie

Nawadnianie tradycyjnymi metodami polegającymi na zamontowaniu zraszacza na kołach jezdnych, do którego podłączony jest wąż nawinięty na szpulę. Szpula zawiera mechanizm, który za pomocą ciśnienia wody zwija bardzo powoli wąż. Zwijanie powoduje przemieszczenie zraszacza. Do pobierania wody używana jest tu pompa o dużej mocy, za pomocą której przenosimy ciśnienie na znaczne odległości przeciętnie od 200 do 300 metrów.

Nawadnianie – Jaką metodę wybrać?

Tutaj musimy zastanowić się nad typem upraw. Zraszacze nadkoronowe będą świetnym rozwiązaniem dla sadów drzew owocowych do ochrony przed przymrozkami, z kolei emitery sprawdzą się lepiej do podlewania drzew. Pomidory i ogórki w gruncie o kilku lat są nawadniane taśmami kroplującymi.

Dostosowanie odpowiedniej metody nawadniania do prowadzonego rodzaju upraw jest jednym z najistotniejszych wyzwań prowadzenia udanej plantacji, bądź sadu.

W celu skutecznego doboru odpowiedniej metody nawadniania warto sięgnąć po poradę specjalisty. Firma Quercus oferuje nie tylko urządzenia i systemy nawadniania ale i fachową poradę w ich doborze. Zapoznaj się z naszą ofertą i skontaktuj się z naszym działem sprzedaży. Odpowiemy na twoje wszystkie pytania.