Jak zainstalować system nawadniania kroplowego w ogrodzie?

Jeśli nie używasz linii kroplujących do nawadniania kropelkowego w ogrodzie, to naprawdę musisz tego spróbować! Jest to bardzo skuteczny sposób na nawadnianie ogrodu oraz upraw. Jeśli możesz wydać trochę pieniędzy na wąż i złączki, odzyskasz te koszty w czasie i zaoszczędzonej wodzie z podlewania ogrodu. Badania pokazują, że dobrze zaprojektowane systemy nawadniania kropelkowego zużywają co najmniej 30% – a w niektórych przypadkach 50% – mniej wody niż inne metody podlewania, takie jak zraszanie.

System nawadniania kroplowego może być prosty lub rozbudowany aby spełniać wymagania plantatorów, czy rolników. Wystarczy już jeden lub dwa węże rozłożone w ogrodzie wraz z niezbędnymi złączkami i pompą. Wszystko to nawet od 300 zł. Niezależnie od tego czy wybierzesz bardzo rozbudowany system nawadniania kropelkowego, czy wyżej wspomniany prosty zestaw, główna zasada działania pozostanie taka sama.

 

Jak działa system nawadniania kropelkowego?

 

Wąż zanurzeniowy lub perforowana rura dostarcza wodę bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny, gdzie powoli wsiąka w glebę po jednej kropli, ściekając z prędkością, którą pomaga glebie wchłonąć i utrzymać wilgoć.

Powolne, stabilne dostarczanie wody metodą nawadniania kropelkowego, że prawie żadna woda nie jest wytracana do odpływu powierzchniowego lub w procesie parowania – cała woda trafia do twoich roślin. Oznacza to również, że bardzo niewiele składników odżywczych wymywa się poza zasięg korzeni roślin. Ponadto, ponieważ linie kroplujące dostarczają wodę bezpośrednio do roślin, które chcesz hodować, mniej marnuje się na chwasty. Powierzchnia gleby między roślinami również pozostaje suchsza, co zniechęca do kiełkowania nasiona chwastów.

Dla zapracowanych ogrodników główną zaletą stosowania systemu nawadniania kroplowego jest oszczędność czasu i wysiłku. Systemy nawadniania kroplowego eliminują konieczność przeciągania węży i ​​zraszaczy. Raz umieścisz węże w wyznaczone miejsca i zostawiasz je tam aby pracowały wedle zautomatyzowanego systemu lub po manualnym odblokowaniu zaworu. W przypadku systemów nawadniania kropelkowego, które korzystają z zegara, ogrodnicy muszą poświęcić kilka sekund na włączenie systemu; zegar automatycznie go wyłączy po dostarczeniu odpowiedniej ilości wody lub wedle wskazanego programu.

Systemy nawadniania kroplowego są również dobre dla roślin. Rośliny podlewane liniami kroplującymi rosną szybciej i są bardziej produktywne, ponieważ mają całą potrzebną wodę, a ich wzrost nie jest hamowany przez stres wodny. (Jest to szczególnie ważne, gdy nawadnianie kroplowe jest stosowane w połączeniu z mulczowaniem.) Również rośliny podlewane przez nawadnianie kroplowe nie kończą się mokrym liściem z rozpylacza, który może pomóc w zapobieganiu chorobom liści.

 

Gdzie zainstalować linie kroplujące?

 

Najłatwiejszym sposobem eksperymentowania z nawadnianiem kroplowym jest zakup kilku węży zanurzeniowych, które sączące wodę na całej długości. Możesz wężowe węże zanurzyć w ogrodowych klombach kwiatów i bylin, wśród krzewów lub w ogrodzie warzywnym, gdzie węże mogą biegnąć równolegle do rzędów upraw.

Przypnij je śledziami do podłoża i przykryj ściółką, a nie glebą. Zmniejsza to utratę wilgoci z parowania – pamiętaj tylko o sprawdzeniu, gdzie znajduje się wąż, zanim zaczniesz kopać. Gdy nadejdzie czas na podlewanie, podłącz je do najbliższego kranu za pomocą węża ogrodowego. Pamiętaj jednak o tym, aby odłączyć i opróżnić węże przed okresem ujemnych temperatur.

 

Jak zredukować ciśnienie wody w systemie nawadniania kropelkowego?

 

Plastikowy reduktor ciśnienia lub regulator ciśnienia wewnątrz złącza węża chroni wąż przed rozszczepieniem pod wpływem wysokiego ciśnienia wody. Jeśli wąż do systemu nawadniania kropelkowego nie ma regulatora ciśnienia, można go kupić osobno. Strumień wody wydobywającej się z emiterów powinien powoli przenikać do gleby a nie jak w przypadku zraszaczy tryskać pod dużym ciśnieniem.

Wskazówka: Aby mieć pewność, że nie tracisz ciśnienia na łączeniach elementów systemu nawadniania kropelkowego zadbaj o szczelność samych łączeń. Wystarczy, że podgrzejesz gumowe / plastikowe elementy łączenia opalarką przez kilka sekund (zazwyczaj 7 sekund na ustawieniu „2” wystarczy). Po nagrzaniu elementu dobrze się ze sobą spasują a kiedy ostygną będą do siebie dobrze przylegały gwarantując szczelne łączenie między złączkami a rurami i wężami. Aby przyspieszyć proces ochładzania nagrzanych gum i plastików możesz polać powierzchnię wodą. Dobrej jakości elementy systemu nawadniania kropelkowego nie powinny pękać pod wpływem zmiany temperatury.

 

Jaki odstęp zachować przy rozstawianiu linii kroplujących?

 

Podczas rozkładania linii kroplujących w ogrodzie, wykonaj dodatkową pętlę wokół roślin o największym zapotrzebowaniu na wilgoć, takich jak hortensje lub kanny, ale trzymaj wąż kilka cm od łodyg roślin. W przeciwnym razie należy rozstawić węże systemu nawadniania kropelkowego długość węża około 60 cm od siebie na glebach gliniastych lub gliniastych, lub około 30 cm od siebie, jeśli gleba jest piaszczysta.

Gdy kilka linii kroplujących jest podłączonych do jednego zaworu, większość wody będzie wyciekać z węża znajdującego się najbliżej ujścia wody; mniej wody dotrze do odległego końca. Unikaj nierównomiernego rozprowadzania wody, ustawiając oddzielne strefy nawadniania z nie więcej niż 30 metrów linii kroplującej. Użyj szybko-złączek lub zaworów Y, aby przełączyć wodę ze strefy na strefę.

Wskazówka: Pozostaw cały system włączony, aż woda wniknie w głąb ziemi od 15 do 30 cm (mniej dla jednorocznych płytkich korzeni, więcej dla krzewów i bylin). Kiedy już wiesz, jak długo to trwa, zautomatyzuj proces, dodając zegar do baterii.

 

Kiedy używać innych systemów nawadniających

 

Systemy nawadniania kropelkowego doskonale nadają się do upraw rzędowych, takich jak marchew i fasola, ale do podlewania drzew i krzewów lub rozległego ogrodu prawdopodobnie będziesz chciał stworzyć bardziej zaawansowany system nawadniania kroplowego. Rozważa się również topografię: jeśli twój ogród jest pagórkowaty, prawdopodobnie będziesz musiał użyć emiterów, które kompensują zmiany ciśnienia w na różnych wysokościach.

Należy pamiętać, że rośliny mogą stać się „uzależnione” od nawadniania kroplowego, ponieważ korzenie będą się koncentrować w obszarze, w którym dostępna jest woda. Ważne jest, aby równomiernie rozprowadzić wodę w nawadnianym obszarze, aby uzyskać jednolity wzrost korzeni. Na przykład, jeśli nawadniasz drzewa i krzewy, umieść emitery na dwóch lub więcej stronach każdej rośliny. Z tego samego powodu najlepiej jest zapewnić długie, powolne podlewanie. Jeśli włączysz go na częste, krótkie sesje, woda nie rozprzestrzeni się daleko w glebie, w wyniku czego korzenie utworzą ciasną, przypominającą kulę masę wokół emiterów.

 

Jaki jest najlepszy system nawadniania kropelkowego dla początkujących?

 

Niskie ryzyko wypróbowania nawadniania kroplowego na zestaw startowy. Większość firm, które sprzedają systemy nawadniające z niezbędnymi komponentami. Pamiętaj, że niektóre zestawy nie zawierają regulatorów ciśnienia, automatycznych sterowników czasowych, ograniczników przepływu wstecznego i filtrów liniowych.

Sprawdź najlepsze elementy wysoce wydajnego i taniego systemu nawadniania kropelkowego na:

https://sklep.podlewanie.pl/16-linie-kroplujace

Podstawowy zestaw zawiera wąż ogrodowy z PCV o długości 7,5 metra, wąż z gumy nasączonej z recyklingu o długości 15 metrów, adapter do kranu, szybkozłączkę i plastikowe złącza oraz zaślepkę końcową. Wystarczy użyć nożyczek, aby podzielić wąż na krótsze elementy systemu. Zatrzaśnij złączki i jesteś gotowy do wody. Zestaw ten można łatwo dodać, dzięki czemu można z czasem rozbudowywać system. Opcjonalne dodatki (sprzedawane oddzielnie) obejmują złącza kątowe do łączenia systemów ociekowych z podniesionymi donicami lub rabat, 3-drożne złącza do tworzenia stref nawadniania.