Mospilan – na co działa i jak go stosować

Mospilan jest jednym z najczęściej stosowanych preparatów do zwalczania szkodliwych owadów. Można wykorzystywać go do ochrony roślin sadowniczych, ozdobnych oraz warzywnych. Preparat ten stosowany jest na szeroką skalę w uprawach rolniczych, a także w w szkółkach leśnych do zabezpieczenia drzew i krzewów. Dużą popularność zdobył on również w uprawach amatorskich.

 

Na co działa Mospilan?

 

Ze względu na to, że Mospilan wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowe, może być stosowany do do pozbycia się owadów zarówno gryzących, jak też ssących. Jeżeli zastosujemy go w sposób prawidłowy, nie będzie on wywierał wpływu na owady pożyteczne, takie jak chociażby pszczoły. W przypadku większości szkodników, opryski za pomocą preparatu Mospilan powinny być wykonywane raz w sezonie. Wyjątkiem są opuchlaki, na które dopuszcza się wykonanie dwóch zabiegów.

Mospilan może być wykorzystywany jako środek na mszyce obecne w uprawach jabłoni, gruszy, czereśni oraz wiśni. Opryski należy wykonać jak najszybciej po zauważeniu pierwszych kolonii mszyc. Środek ten można wykorzystać również na atakującego jabłoń toczyka gruszkowiaczka oraz owocnicę jabłkową. Opryski powinno wykonywać się w fazie opadania płatków kwiatowych. Preparat znajdzie również zastosowanie na atakującą wiśnie i czereśnie nasionnicę trześniówkę.

Preparat ten doskonale nadaje się do zwalczania opuchlaków obecnych w uprawach truskawek. Zabieg w przypadku tych szkodników należy wykonać po zbiorze owoców. Należy też opryskać glebę pod roślinami. Preparat jest szeroko stosowany do zwalczania larw i chrząszczy stonki ziemniaczanej. Opryski wykonuje się w momencie składania przez stonkę jaj i masowego wylęgu larw. Jeżeli chodzi o rośliny warzywne, to Mospilan może być wykorzystany do ochrony ogórków, pomidorów oraz papryki przed zagrażającymi im mącznikami i wciornastkami. Środek ten zapewnia również ochronę roślin ozdobnych przed czerwcami, mączlikami szklarniowymi, miniarkami. Opryski wykonuje się po zauważeniu obecności szkodników.

 

W jaki sposób działa Mospilan?

 

Mospilan działa na roślinę systemicznie, powierzchniowo i wgłębnie. Działanie systemiczne preparatu sprawia, że można go wykorzystać wszędzie tam, gdzie kontakt z owadem jest utrudniony, np. w sytuacji gdy owad żeruje wewnątrz rośliny. Środek ten wnika wówczas do wnętrza rośliny i krążąc wraz z jej sokami, dociera do tkanek, w których znajdują się szkodniki.

Substancją czynną zastosowaną w preparacie jest acetaprymid należący neonikotynoidów. Substancja ta reaguje na zlokalizowane w komórkach nerwowych owadów nikotynowe receptory acetylocholiny, powodując u owada nadreaktywność oraz skurcze mięśni, co w konsekwencji prowadzi do jego śmierci. Owad ginie po kilku godzinach od kontaktu z substancją. Należy jednak zaznaczyć, że kończy on swoje żerowanie natychmiast po zastosowaniu preparatu.

Jak stosować Mospilan?

 

Mospilan dostępny jest w formie proszku przeznaczonego do rozpuszczenia w wodzie. Po zmieszaniu odmierzonej dawki preparatu z wodą, należy wlać wytworzoną ciecz do opryskiwacza ogrodowego, który będzie już do połowy wypełniony wodą. W zależności od rodzaju szkodnika, stosuje się różne dawki preparatu.

Wykonując opryski należy pamiętać zachowaniu środków ostrożności i zabezpieczeniu ciała odzieżą ochronną. Należy również poinformować sąsiadów o zamiarze wykonywania oprysków. Preparat powinno stosować się w godzinach wieczornych, gdy owady zapylające zakończą oblot. Oprysków nie można wykonywać podczas opadów deszczu oraz porywów silnego wiatru.