Jedziesz na wakacje? Nie zapomnij o nawodnieniu doniczek.

5 sposobów na nawadnianie doniczek

Sezon urlopowy wchodzi w fazę kulminacyjną. Wielu Polaków decyduje się na dłuższy odpoczynek, poza swoim domem zapominając o domowej florze. Latem większość roślin doniczkowym potrzebuje o wiele więcej wody ze względu na wzmożoną szybkość parowania. Dziś dowiemy się jak w prosty i wygodny sposób zapewnić dobre nawodnienie naszym domowym roślinkom, poprzez pięć prostych metod nawadniania doniczek.

  • Butelki z wodą

Plastikowe butelki z wodą lub specjalne poidełka mogą skutecznie zapewnić stabilny dopływ wody. Butelkę napełnioną wodą odwracamy do góry dnem i zakopujemy jej szyjkę w ziemi na głębokość max 3-4 cm. Zapewnia to stabilne i długotrwałe nawodnienie gleby w doniczce.

  • Hydrożel

Hydrożele to substancje zbliżone do żelatyny, które wchłaniają spore ilości wody. Skumulowana wilgoć jest przekazywana stopniowo otoczeniu. Przed wsadzeniem roślin wsyp hydrożel do dołka w doniczce i zasyp całość ziemią. Podlewając roślinę, hydrożel zgromadzi w sobie wodę a w momencie, kiedy nie będzie cię w domu, odda wilgoć roślinie, chroniąc ją przed wyschnięciem. Jedna torebka hydrożelu o wadze 100g wystarczy na 15 litrów ziemi.

Uwaga! Hydrożele nie mogą być ubite z ziemią. Ich działanie będzie wtedy bardzo ograniczone albo bezskuteczne. Najlepiej kupić hydrożel zamknięty w specjalnym koszyczku zapewniającym przestrzeń do jego prawidłowego działania.

  • Mini szklarnia

Posiadacze wanny lub większych naczyń mogą stworzyć własną szklarnię. Wystarczy, że na dno naczynia np. wanny wsypiemy grubą warstwę kamyczków ( żwir lub keramzyt) i ustawimy w nich doniczki z kwiatami. Rośliny podlewamy nieco bardziej obficie i zwilżamy też kamyczki. Całość przykrywamy folią perforowaną. Nawadnianie doniczek tą metodą jest równie wymagające co efektywny.

Ważne jest, aby zacienić nieco miejsce, w którym znajduje się naczynie z roślinami. Tego typu patent zapewnia naszym roślinom co najmniej tydzień bezdotykowego utrzymania.

  • Mokry ręczniczek

Prosty i wygodny sposób wymagający jedynie starego ręcznika i zlewozmywaka. Zlewozmywak zatykamy korkiem i zanurzamy w nim jeden koniec 2–3 złożonych razem grubych, starych ręczników lub innej tkaniny dobrze wchłaniającej wodę. Nie zanurzoną część tkaniny układamy na ociekaczu i ustawiamy na niej doniczki z dziurkami w dnie. Woda z wilgotnego podkładu będzie stopniowo nawilżała ziemię.

  • Profesjonalny system

 

Profesjonalny system nawadniania roślin to idealne rozwiązanie dla osób posiadających dużo kwiatów. Specjalny system kroplowników umieszczonych w doniczkach, połączony z rurkami doprowadzającymi wodę, jest wyposażony w mechanizm czasowy. Dzięki tego typu systemowi możemy być pewni, że podlewanie odbędzie się w optymalnych godzinach, w optymalnych ilościach i absolutnie bezdotykowo. Taki system można zbudować na stałe na balkonie, tarasie itp., lub do domowych roślin zakupić zestaw do podlewania na czas urlopu.

Koszt takiego rozwiązania? Za około 250 – 350 zł możemy zapewnić równomierne podlewanie nawet 30 kwiatkom.

Co wybrać?

W zależności od grubości portfela, ilości roślin i długości urlopu warto wybrać odpowiednią metodę nawadniania roślin. Zdecydowanie polecamy profesjonalny system nawadniania, ponieważ zapewni nam gwarancję zabezpieczenia domowej flory. Pamiętajcie, że w okresie upałów rośliny należy podlewać rano i wieczorem, a nawet 3-4 razy dziennie nie lejąc jednak wody, na rośliny aby nie stwarzać im dodatkowo szoku termicznego w wysokich temperaturach.

Nawadnianie doniczek w okresie letnim wymaga nieco wysiłku i planowania. Jest to jednak konieczne działanie aby nie stracić naszych roślin domowych.