Jedziesz na wakacje? Nie zapomnij o nawodnieniu doniczek.

5 sposobów na nawadnianie doniczek

Sezon urlopowy wchodzi w fazę kulminacyjną. Wielu Polaków decyduje się na dłuższy odpoczynek, poza swoim domem zapominając o domowej florze. Latem większość roślin doniczkowym potrzebuje o wiele więcej wody ze względu na wzmożoną szybkość parowania. Dziś dowiemy się jak w prosty i wygodny sposób zapewnić dobre nawodnienie naszym domowym roślinkom, poprzez pięć prostych metod nawadniania doniczek.

  1. Butelki z wodą

Plastikowe butelki z wodą lub specjalne poidełka mogą skutecznie zapewnić stabilny dopływ wody. Butelkę napełnioną wodą odwracamy do góry dnem i zakopujemy jej szyjkę w ziemi na głębokość max 3-4 cm. Zapewnia to stabilne i długotrwałe nawodnienie gleby w doniczce.

  1. Hydrożel

Hydrożele to substancje zbliżone do żelatyny, które wchłaniają spore ilości wody. Skumulowana wilgoć jest przekazywana stopniowo otoczeniu. Przed wsadzeniem roślin wsyp hydrożel do dołka w doniczce i zasyp całość ziemią. Podlewając roślinę, hydrożel zgromadzi w sobie wodę a w momencie, kiedy nie będzie cię w domu, odda wilgoć roślinie, chroniąc ją przed wyschnięciem. Jedna torebka hydrożelu o wadze 100g wystarczy na 15 litrów ziemi.

Uwaga! Hydrożele nie mogą być ubite z ziemią. Ich działanie będzie wtedy bardzo ograniczone albo bezskuteczne. Najlepiej kupić hydrożel zamknięty w specjalnym koszyczku zapewniającym przestrzeń do jego prawidłowego działania.

  1. Mini szklarnia

Posiadacze wanny lub większych naczyń mogą stworzyć własną szklarnię. Wystarczy, że na dno naczynia np. wanny wsypiemy grubą warstwę kamyczków ( żwir lub keramzyt) i ustawimy w nich doniczki z kwiatami. Rośliny podlewamy nieco bardziej obficie i zwilżamy też kamyczki. Całość przykrywamy folią perforowaną. Nawadnianie doniczek tą metodą jest równie wymagające co efektywny.

Ważne jest, aby zacienić nieco miejsce, w którym znajduje się naczynie z roślinami. Tego typu patent zapewnia naszym roślinom co najmniej tydzień bezdotykowego utrzymania.

  1. Mokry ręczniczek

Prosty i wygodny sposób wymagający jedynie starego ręcznika i zlewozmywaka. Zlewozmywak zatykamy korkiem i zanurzamy w nim jeden koniec 2–3 złożonych razem grubych, starych ręczników lub innej tkaniny dobrze wchłaniającej wodę. Nie zanurzoną część tkaniny układamy na ociekaczu i ustawiamy na niej doniczki z dziurkami w dnie. Woda z wilgotnego podkładu będzie stopniowo nawilżała ziemię.

  1. Profesjonalny system

Profesjonalny system nawadniania roślin to idealne rozwiązanie dla osób posiadających dużo kwiatów. Specjalny system kroplowników umieszczonych w doniczkach, połączony z rurkami doprowadzającymi wodę, jest wyposażony w mechanizm czasowy. Dzięki tego typu systemowi możemy być pewni, że podlewanie odbędzie się w optymalnych godzinach, w optymalnych ilościach i absolutnie bezdotykowo. Taki system można zbudować na stałe na balkonie, tarasie itp., lub do domowych roślin zakupić zestaw do podlewania na czas urlopu.

Koszt takiego rozwiązania? Za około 250 – 350 zł możemy zapewnić równomierne podlewanie nawet 30 kwiatkom.

Co wybrać?

W zależności od grubości portfela, ilości roślin i długości urlopu warto wybrać odpowiednią metodę nawadniania roślin. Zdecydowanie polecamy profesjonalny system nawadniania, ponieważ zapewni nam gwarancję zabezpieczenia domowej flory. Pamiętajcie, że w okresie upałów rośliny należy podlewać rano i wieczorem, a nawet 3-4 razy dziennie nie lejąc jednak wody, na rośliny aby nie stwarzać im dodatkowo szoku termicznego w wysokich temperaturach.

Nawadnianie doniczek w okresie letnim wymaga nieco wysiłku i planowania. Jest to jednak konieczne działanie aby nie stracić naszych roślin domowych.