Nawadnianie ziemniaków w rolnictwie

Ponad 65% produkcji ziemniaków przeznaczone jest do spożycia przez ludzi. Ziemniaki są również czwartą co do wielkości upraw rośliną na świecie, po kukurydzy, pszenicy i ryżu.

Ponieważ ziemniaki są w rzeczywistości bardziej wrażliwe na stres wodny niż większość innych roślin, niezwykle ważne jest poznanie różnych wymagań wodnych dla każdego etapu wzrostu rośliny ziemniaka. Znajomość zapotrzebowania na wodę pomoże Ci osiągnąć optymalny wzrost i plony z twoich ziemniaków.

Chociaż niektórzy ludzie mylą ziemniaka z korzeniem, w rzeczywistości jest to bulwa. Istnieje ponad 100 odmian ziemniaka, ale te z żółto-białą i czerwoną skórką są najczęściej uprawiane w ogrodach i przydomowych i na polach ze względu na ich atrakcyjny smak i konsystencję. Ziemniaki świetnie nadają się do uprawy na obszarach w których okres wegetacji jest krótszy. Ziemniaki potrzebują temperatury gleby około 15-20 stopni Celsjusza, aby ich bulwy mogły prawidłowo się rozwijać. Jeśli temperatura gleby stanie się zbyt wysoka, 25 stopni Celsjusza lub cieplej, bulwy nie rozwijają się prawidłowo. Ziemniak zwykle toleruje lekki mróz.

 

Zawartość wody

 

Określenie zawartości wody w glebie oznacza sprawdzenie gleby we właściwym obszarze (strefa korzeniowa) i możliwość oceny, czy wilgotność dociera odpowiednio głęboko do systemu korzeniowego. Będzie to wymagać trochę doświadczenia. Będziesz także musiał wziąć pod uwagę fakt, że poziom wilgoci w obszarze powinien być nieco wyższy w ciepłych, wietrznych warunkach, gdy wilgotność jest niska.

Pomiar wilgoci gleby dokonujemy przy pomocy specjalnego miernika wyposażonego w elektrody które przy pomocy niewielkiego ładunku elektrycznego określi nam wilgotność objętościową gleby. Do bardziej skomplikowanych upraw wymagających precyzyjnych pomiarów wilgotności gleby na większej głębokości lepiej zlecić pomiar specjalistom lub zaopatrzyć się w system nawadniania z pomiarem wilgotności gleby.

 

Harmonogram nawadniania

 

Zapewnij ziemniakowi wystarczającą ilość wody, aby gleba była wilgotna, ale nie przesycona wilgocią. Ziemniaki zdecydowanie nie lubią być nadmiernie nawadniane. Ogólną zasadą jest dostarczanie 2,5 do 5 cm sześciennych wody na tydzień, w tym opadów deszczowych. Spójny harmonogram nawadniania raz na cztery do pięciu dni jest idealny dla młodej rośliny.

Ważne jest aby zwiększyć częstotliwość nawadniania jedynie w okresie wzrostu bulwy, co dzieje się mniej więcej w tym samym czasie, gdy roślina kwitnie, aby zachęcić do jednolitego wzrostu ziemniaków. W tym okresie warto podlewać uprawy ziemniaków nie raz na 4 dni a nawet 3 razy.

Regularne podlewanie pomaga również utrzymać niską temperaturę gleby i uniknąć stresu wodnego. Dzięki zaplanowanym dostawom wody, roślina rośnie w sposób jednolity i obfity. Oznaką tego, że przesadzasz z nawadnianiem ziemniaków jest zmiana koloru ich liści na żółty. Jeżeli widzisz taką zmianę natychmiast wstrzymaj nawadnianie aby uniknąć gnicia bulw i obumarcia całej rośliny! Przerwanie nawadniania rośliny, gdy zacznie więdnąć, zapewnia bulwom więcej czasu na utwardzenie lub wyschnięcie, zanim zostaną zebrane.

 

Metoda podlewania

 

Nawadnianie kropelkowe z węża ogrodowego działa świetnie w przypadku ziemniaków. Nawadnianie górne może zranić młodą, delikatną roślinę. Ponadto użycie zraszaczy i żurawi może kierować zbyt dużo wody na szczyt rośliny, a zbyt mało do jej korzeni, gdzie jest najbardziej potrzebna. Ciepłe, mokre liście sprzyjają rozwojowi grzybów i osłabiają strukturę rośliny. Wybierz dobrze skonstruowany system nawadniania kropelkowego aby uniknąć słabych plonów i zaoszczędzić setki złotych na utracie cennej wody. Pamiętaj, profesjonalne uprawy są skuteczne jedynie gdy są wspierane przez profesjonalne systemy nawadniania dopasowane do rodzaju upraw.

Dowiedz się więcej na temat systemów nawadniania kropelkowego. https://podlewanie.pl/Alinf/Quercus/blog/nawadnianie-kropelkowe/

 

Uwagi

 

Nadmierne podlewanie rośliny ziemniaka powoduje nieregularne tworzenie bulw, sprzyja gniciu i zwiększa ryzyko choroby. I odwrotnie, podlewanie rośliny, tak aby jej gleba wyschła całkowicie, zapobiega tworzeniu się baldachimu i bulw i często prowadzi do nieregularnych bulw z różnymi niedoskonałościami. Skutki złych praktyk związanych z podlewaniem powodują, że roślina jest obciążona, co może potrwać kilka dni, nawet po rozwiązaniu problemu

Natknąłem się na wielu rolników, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że ich plony ziemniaków błagają o wodę, pomimo ulewy zaledwie kilka dni wcześniej. Są zdumieni, kiedy wkopuję się w pole, gdzie są wszystkie korzenie i znajduję suchą glebę. Posiadanie grzbietów oznacza, że ​​stosunkowo krótka ulewa spowoduje, że deszcz spłynie do bruzdy między grzbietami. W ten sposób większość wilgoci trafia do obszaru, w którym nie ma korzeni. Jeśli kopiesz tutaj, zobaczysz, że gleba jest nasycona.

Innymi słowy, zbyt często rolnik nie szukał odpowiedniego miejsca, aby sprawdzić wilgotność gleby. Nawet po nawadnianiu gleba może wydawać się wilgotna, dopóki nie przekopiesz się do strefy korzeniowej. Tutaj właśnie wkraczają systemy nawadniania kropelkowego, sprawiając że nie tracimy wody na parowaniu i złym rozproszeniu strumienia wody.