Ogród w jesiennym stylu z altanką w tle – jak urządzić ergonomiczną i ekologiczną przestrzeń?

Jesień to nie czas na zakładanie ogrodu? Niekoniecznie, wszak jeszcze we wrześniu i październiku przed pierwszymi przymrozkami można to zrobić. Warto też wykorzystać gatunki, które są odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne i mogą zdobić ogród niemal do zimy. W tym przypadku będą to oczywiście kwiaty doniczkowe. Jak urządzić ergonomiczną i ekologiczną przestrzeń.

 

Cofnijmy się o jakieś półtora miesiąca do początku września – to czas na sianie trawy

 

Jeśli jeszcze nie zasiałeś trawy w swoim ogrodzie, to raczej musisz poczekać z tym do wiosny, w końcu zdarzają się już pierwsze przymrozki. Trawę najlepiej siać we wrześniu. Ten okres do połowy października to najlepszy czas na sadzenie roślin cebulowych do gruntu, bo zdążą się jeszcze ukorzenić. Teraz również możesz zakupić kwiaty i sadzonki w sklepie ogrodniczym. Masz do wyboru posadzenie ich w donicach albo przechowanie do wiosny w odpowiednich warunkach. Cebulki kwiatowe muszą być przechowywane w trocinach ale najpierw trzeba je oczyścić i od razu odrzucić, a następnie spalić wszystkie chore egzemplarze, na których widać plamy. Warto podkreślić, że sklep ogrodniczy w Chrzypsko Wielkie cieszący się renomą posiada tylko te najwyższej jakości.

 

Jakie kwiaty wybrać do ogrodu w jesiennym stylu? Co poza roślinami cebulowymi?

 

Gdy na rabacie znajdą się rośliny cebulowe, warto zadbać jeszcze o kwiaty, które będą stanowiły ozdobę ogrodu aż do późnej jesieni czy zimy. Tutaj doskonale sprawdzą się zwłaszcza dwa gatunki, które można posadzić w dużych donicach. Mowa o wrzosach, a także chryzantemach. Te ostatnie kojarzą nam się z czasem odwiedzania grobów bliskich i jeśli chodzi o żywe kwiaty to właśnie chryzantemy, ale i wrzosy trafiają na płyty nagrobne. Nie oznacza to jednak, że takie jest ich przeznaczenie, bo mogą się pięknie prezentować w ogrodzie, tym bardziej że można dopasować je kolorystyczne. Chryzantemy mogą być czerwono brązowe niczym barwy jesieni, natomiast wrzosy będą zachwycać swoim głębokim fioletowym lub różowym kolorem. Zresztą tu też możesz postawić na obydwa kolory, a dodatkowo wybrać białą odmianę.

 

Skoro ma być ekologicznie, to postaw na uprawy w swoim ogrodzie

 

W tym przypadku oczywiście również czas na sadzenie w gruncie już minął. Można jedynie wybrać inspekty z donicami, a także tunele foliowe do ogrodu. W tym przypadku konieczne będzie także ogrzewanie, chyba, że z sadzeniem poczekasz do wiosny. Są oczywiście gatunki roślin uprawianych w tunelach, które dobrze znoszą niewielkie przymrozki. Zatem możesz w takiej sytuacji postawić na: brukselkę, czosnek, pasternak, zimujące odmiany pora, pietruszkę korzeniową i naciową, jarmuż. One uważane są za całkowicie mrozoodporne, bo mogą wytrzymywać temperaturę nawet do minus 17 stopni. Na niewielkie mrozy do minus 5 stopni są odporne bób czy endywia. Dzięki ekologicznej uprawie nawet w zimie będziesz mieć dostęp do świeżysz warzyw, co najważniejsze bez sztucznych dodatków.

 

Altanka w ogrodzie to jest to!

 

Oczywiście w jesiennym ogrodzie znajdzie się jeszcze miejsce na altankę, wszak musi być nie tylko ekologicznie, ale i ergonomicznie. Warto wybrać drewniany model, który będzie dodatkowo pięknie pachniał. Altanka może pomieścić nawet 6-8 osób. W cieplejsze dni jesienne, a takie też się zdarzają, można w niej jeszcze usiąść, by delektować się kawą czy herbatą z malinami własnej produkcji. Przetwory powstające z owoców z własnego ogrodu, to typowo jesienne zajęcie, wszak to właśnie latem jest najwięcej zbiorów owoców, a na jesień przypada ich przerobienie na konfitury, dżemy czy nalewki. Na pewno zatem w ogrodzie powinien znaleźć się malinowy krzew, który może rosnąć blisko muru. Trzeba go jednak otoczyć płotkiem, aby nie wyjadły go całkowicie ślimaki.

Bez wątpienia z altanki będzie piękny widok na cały ogród. W nim nie może zabraknąć także iglaków, które są całoroczną dekoracją. Sprawdzą się zarówno sosny, cisy, jak i świerki, a także odporne na zanieczyszczenia tuje. Jesienny ogród będzie zachwycał kolorami i wygodą. Pod choinkami być może znajdziesz jadalne grzyby, ale zbieraj je tylko wtedy, gdy dobrze się na tym znasz.