Oświetlenie ogrodowe – zrób to sam

Oświetlenie ogrodowe i zewnętrzne doświetlenie ścieżek to doskonałe rozwiązanie nadające unikatowy klimat dla Twojego zielonego królestwa. Co roku możemy dostrzec nowe rozwiązania w dziedzinie oświetlania ogrodu oraz trendy projektowania przestrzeni zielonych tak, aby cieszyć się ich pięknem również w nocy dzięki delikatnemu oświetleniu ogrodowemu.

Lampy stojące, lampy zabudowane, reflektory, LEDy i przeróżnej maści akcesoria oświetlające ogród mogą przyprawić o zawrót głowy. Ilość produktów przeznaczonych do oświetlenia oraz doświetlenia ogrodu może przytłaczać kogoś kto chce tanio i efektywnie zaprojektować oświetlenie ogrodu. Dziś dowiemy się jakie elementy oświetlenie ścieżek, ogrodów oraz trawników warto zainstalować oraz jak prawidłowo dobrać elementy systemu oświetlenia ogrodu.

 

Czy warto zainwestować w oświetlenie ogrodowe?

 

Branża oświetlenia ogrodowego nie służy jedynie estetyce terenów zielonych. Pamiętajmy również o tym, że oświetlenie służy bezpieczeństwu. Dobrze doświetlone ścieżki redukują ilość wypadków w ogrodach takich jak potknięcia, poślizgnięcia czy nadepnięcia na ostre obiekty. Inwestycja w prosty system oświetlenia pozwoli Tobie i twojej rodzinie na bezpieczne korzystanie z ogrodu latem.

Elementami otoczenia, które wymagają najczęściej oświetlenia nocą są ścieżki ogrodowe. Chcąc dobrze oświetlić ścieżkę w ogrodzie należy rozważyć formę oraz ilość źródeł światła. Po krótce przedstawimy jak pięknie i efektywnie oświetlić ścieżkę ogrodową.

  1. Lampy na słupkach

Słupki wyznaczające podjazd pojazdu, lampy na słupkach wzdłuż ścieżki lub strategicznie umieszczone oświetlenie na słupkach wewnątrz lub na zewnątrz klombów z kwiatami, to świetna inwestycja. Niskie zużycie energii połączone z przyjemną formą sprawiają, że ta popularna forma oświetlenia ogrodowego. Większość lampek zawiera grot do wbijania w ziemię oraz stopkę, która pozwala na przykręcenie lampy do twardego podłoża.

Z ręką na sercu polecamy wybór nieco droższych modeli ze stali nierdzewnej wyposażonej w światła LED. Dzięki temu otrzymamy wytrzymały produkt o niskim zużyciu prądu. Przykładowo: 12Volt 1 W ledowa żarówka pozwala na oświetlenie ciepłym światłem sporą powierzchnię ścieżki, podjazdu lub ogrodu.

Ceny lamp na słupkach znajdziesz Tutaj!

  1. Lampy do zabudowy

Ten rodzaj oświetlenia ogrodowego wymaga nieco więcej planowania, ponieważ z zasady lampy montujemy we wcześniej wyznaczonych miejscach zabudowy. Deski podłogowe, glazura i terakota to tylko niektóre z powierzchni do jakich lampy nadają się świetnie. Doskonale sprawdzają się w oświetlaniu tarasu ogrodowego, altan, oczek wodnych i schodów.

Tańsze od lamp na słupkach, lampy zabudowane wymagają nieco więcej pracy w podłączeniu ich do systemu i montażu wraz z uszczelnieniem.

Ceny lamp do zabudowy znajdziesz Tutaj!

  1. Kinkiety

Kinkiety wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej to świetna forma oświetlenia ogrodowego pozwalająca na odgórne oświetlenie elementów zieleni oraz innych instalacji ogrodowych jak ścieżki altany etc. Niezwykle estetyczna forma oświetlenia naściennego pozwala na dostarczenie bardzo dużej ilości światła do naszego ogrodu. Jedynym mankamentem tego wariantu oświetlenia jest wymagana powierzchnia montażowa na odpowiedniej wysokości.

Sprawdź ceny klinkietów ogrodowych Tutaj!

  1. Akcesoria ogrodowe

Nieodzownym elementem współczesnego oświetlenia ogrodowego są akcesoria wspomagające działanie całego systemu. Do najpopularniejszych dodatków należą czujniki ruchu, odbiorniki radiowe oraz włączniki z synchronizacją czasową.

Dzięki czujnikom ruchu możemy zadbać o włączenie oświetlenia tylko wtedy kiedy poruszamy się po ogrodzie lub kiedy wjeżdżamy autem na posesję. Odbiorniki radiowe pozwalają na sterowanie oświetleniem bez dodatkowego okablowania. Włączniki oświetlenia ogrodowego z synchronizacją czasową zadbają o to żeby oświetlenie zaczęło automatycznie działać wtedy kiedy zaczyna się ściemniać.

Szukasz akcesoriów ogrodowych dopasowanych do twoich potrzeb? Sprawdź nasza ofertę!

  1. LEDy

Wszelkiego rodzaju taśmy LED to świetna nowoczesna metoda doświetlenia ogrodu. Łatwa w montażu taśma pokryta warstwą polimeru izolującego wodę pozwala nam na montaż oświetlenia pod wodą nadając tym samym blasku oczkom wodnym i fontannom.

Bardziej klasyczne zastosowanie oświetlenia LEDami w ogrodzie polega na montowaniu listwy lub systemu listew wzdłuż ścieżki lub na krawędzi schodów, czy tarasu. Ledy są niezwykle energooszczędne i łatwe w montażu.

Szukasz stylowego oświetlenia ogrodu za pomocą LEDów? Sprawdź naszą ofertę!

 

Jak szybko zainstalować oświetlenie ogrodowe?

 

Aby twoje oświetlenie ogrodowe było efektywne i funkcjonalne zalecamy wykonanie kilku prostych czynności.

  1. Zaplanuj i wybierz odpowiedni asortyment oświetlenia ogrodowego.

Każdy ogród jest unikatowy. Pamiętaj, że lepiej zaplanować wcześniej całą instalację niż w późniejszym czasie łączyć ze sobą elementy nieprzemyślanego zakupu.

  1. Od ilości lamp zależy moc używanego transformatora

Pamiętaj, że do zasilania całego systemu oświetlenia potrzebujesz odpowiedni transformator którego moc będzie zależna od ilości elementów i ich zapotrzebowania na prąd. To czy potrzebujesz transformatora 60, 150 czy 300 Watowego zależy od wielkości systemu.

Przykładowo: suma zapotrzebowania wszystkich lamp i paneli LED w systemie wynosi 45 W. Aby obsłużyć każdy element powinniśmy zainstalować transformator 60W.

Każda lampa posiada przewód ze skręcanym złączem gotowym do użytku.

  1. Układanie systemu

Cały proces układania systemu oświetlenia ogrodowego można wykonać samodzielnie w zależności od stopnia skomplikowania instalacji. Kabel główny będący łącznikiem między lampami czy taśmami LED a transformatorem powinien mieć odpowiednią długość tak aby po położeniu go obejmował wszystkie miejsca w których rozłożymy punkty światła.

Po położeniu kabla głównego przychodzi moment na rozmieszczenie elementów emitujących światło w ogrodzie. Każdy element łączymy z przewodem głównym odpowiednią przejściówką z zabezpieczeniem przed wilgocią. Należy podkreślić, że okablowanie systemu nie musi być zakopywane, ponieważ są wodoszczelne i doskonale komponują się z zielenią ogrodową.

I to już wszystko! Elementy systemu oświetlenia ogrodowego dostępne w naszym sklepie internetowym są proste w rozmieszczeniu i podłączeniu do systemu. Nie czujesz się na siłach? Wielkość projektu oświetlenia ogrodu przerasta twoje możliwości? Skontaktuj się z nami a my dopasujemy elementy, przeprowadzimy prace ogrodowe i oddamy ci całą instalację w mgnieniu oka!