Palma domowa i inne duże kwiaty doniczkowe do salonu


Małe rośliny są urocze. Ale to te duże kwiaty do salonu sprawiają, że pomieszczenie zamienia się w zieloną oazę. Wystarczy już nawet jedna palma czy monstera, żeby wnętrze nabrało odświeżonego wyglądu. Palmy i inne kwiaty doniczkowe o sporych rozmiarach pomagają oczyszczać powietrze i poprawiają nastrój. Wybierz swoje ulubione duże rośliny do wnętrz.

 

Palma domowa – co warto wiedzieć? 

 

Rodzina arekowatych, czyli ta, do której zalicza się palmy, liczy ponad 2600 gatunków. Większość z nich to palmy pochodzące z regionów tropikalnych lub subtropikalnych charakterystyczne dla Ameryki Południowej, Azji i Karaibów. Charakterystyczne dla palm  duże zbite w grupę zawsze zielone liście znajdujące się na szczycie pnia pozbawionego gałęzi. 

Palmy prezentują się przepięknie w swoim naturalnym otoczeniu. Ale są to też rośliny chętnie uprawiane we wnętrzach. Ich wygląd sprawia, że pomieszczenie nabiera egzotycznego charakteru. Chętnie stawia się je w biurach, poczekalniach czy pokojach odpoczynku. Palma domowa to również fantastyczny kwiat do salonu lub sypialni. 

 

Warunki uprawy palmy domowej  

 

Wydaje się, że palma jako roślina pochodząca z tropikalnych regionów potrzebuje bardzo dużo słońca i wody do tego, by dobrze rosnąć. Jednak nie wszystkie gatunki lubią obfite podlewanie czy też bezpośrednią ekspozycję na słońce. Większość dużych kwiatów do salonu z rodziny arekowatych lubi umiarkowane podlewanie i słoneczne stanowiska. Roślin nie powinno się jednak wystawiać bezpośrednio na słońce, bo promienie mogą poparzyć liście.  

Wnętrze w stylu natural udekorowane palmami i kaktusami

 

Jakie palmy do mieszkania?  

 

Do najpopularniejszych palm domowych należą: 

  • Liwistona chińska (Livistona chinensis) – wolno rosnąca palma o ciekawych gwiazdkowatych liściach. Lubi słoneczne stanowiska, choć młode sadzonki wolą cień. Potrzebuje umiarkowanego nawadniania i dużej doniczki na swoje długie korzenie. 
  • Palma areka (dypsis lutescens) – powszechnie uprawiana w domach ze względu na wysoką tolerancję na małe ilości światła. Charakteryzuje się delikatnymi liśćmi porastającymi gęsto całą łodygę. 
  • Ravenea rivularis – przepiękna, ale wolno rosnąca palma domowa dobrze tolerująca zacienione stanowiska. Potrzebuje dobrego nawadniania (ziemia musi być cały czas wilgotna) i wysokiej wilgotności.  
  • Palma koralowa (chamaedorea elegans) – roślina charakterystyczna dla tropikalnych lasów Meksyku i Gwatemali. Ma jasnozielone pierzaste ulistnienie. W warunkach domowych dorasta do ok. 150 cm wysokości. Ten duży kwiat do salonu nie jest wymagający w uprawie, a stanowi ciekawą zielona ozdobę każdego salonu 

Czytaj też: Jak pielęgnować palmę doniczkową? >>> 

 

Duże kwiaty w salonie – inspiracje  

 

Palma w domu to tylko jeden z gatunków, który zamieni Twoje wnętrze w egzotyczną oazę. Poznaj jeszcze inne rośliny urastające do sporych rozmiarów, które staną się główną ozdobą Twojego salonu czy sypialni. Przepięknie zielone tropikalne kwiaty bywają wymagające w uprawie. Ale wśród różnych gatunków znajdziesz i te odpowiednie dla początkującego ogrodnika.  

 

Monstera 

 

Monstera znajduje się w kategorii nowoczesnych kwiatów doniczkowych do salonu. Jest topową rośliną w mediach społecznościowych. Ten niezwykły kwiat nadal owiany jest tajemnicą – nie do końca wiadomo, jak go właściwie pielęgnować (każdy ma swoje własne sposoby i porady) i czy dany gatunek to rzeczywiście monstera.  

Najpopularniejsza odmiana tej rośliny to monstera dziurawa (monstera deliciosa). Kwiaty potrafią osiągać bardzo duże rozmiary (dorastają nawet do 300 cm), ale są też i mniejsze odmiany. To, co fascynuje w tej dużej roślinie, to jej charakterystyczne owalne liście – soczyście zielone, błyszczące i podziurawione. Monstera lubi stanowiska słoneczne, wilgotną i dobrze przepuszczalną glebę 

 

Figowiec sprężysty   

 

To kwiat do salonu dobry dla początkujących ogrodników, którzy potrzebują wyrazistej zielonej dekoracji, ale nie chcą wydawać dużo pieniędzy. Roślina pokaźnych rozmiarów potrafi kosztować sporo, jednak mała i szybko rosnąca sadzonka to niewielki koszt. W jednym sezonie roślina przyrasta nawet o 60 cm. Charakterystyczne dla figowca sprężystego są jego sprężyste, podłużne i skórzaste liście. Powierzchnia blaszki liścia z wierzchu jest błyszcząca i soczyście zielona, od spodu natomiast – matowa. Figowiec jest efektowną ozdobą wnętrz. Ma zdolność do oczyszczania pomieszczeń z wszelkich zanieczyszczeń. 

Palma domowa - co warto wiedzieć? Infografika

 

Fikus lirolistny  

 

Takie duże kwiaty doniczkowe do salonu jak fikus lirolistny sprawiają, że wnętrze zamienia się w egzotyczną dżunglę. Już jedna taka roślina wystarczy, by całkowicie odmienić pomieszczenie i dodać mu świeżości. Fikus zachwyca dużymi liśćmi o kształcie przypominającym lirę. Ciemnozielone liście są sprężyste, błyszczące i pofalowane na brzegach. Roślina lubi jasne stanowiska i umiarkowane podlewanie. Kiedy znajdziesz dla niego odpowiednie miejsce, niech już tam pozostanie. Kwiat źle reaguje na zmiany. 

 

Strelicja biała  

 

Jeśli szukasz naprawdę dużego kwiatu do salonu, strelicja biała, nazywana również dzikim bananowcem lub gigantycznym białym rajskim ptakiem, przypadnie Ci do gustu. Roślina dorasta do ok. 2 m. Charakteryzuje się dużymi, soczystymi i ciemnozielonymi liśćmi znajdującymi się na wysokich łodygach. Z czasem kwiat zaczyna tworzyć rozłożysty pióropusz. Roślina lubi ciepłe miejsca i jasne stanowiska. Najlepiej rośnie w wąskich i wysokich donicach. Toleruje umiarkowane podlewanie (używaj do tego konewki, żeby nie przelać kwiatka) w trakcie zimy, ale potrzebuje mocnego nawadniania wiosną i latem.  

 

Dracena obrzeżona 

 

Dracena występuje w wielu odmianach. Ale właśnie ta konkretna wpisuje się w kategorię kwiatów w salonie o intrygującym wyglądzie. Roślina dorasta do ok. 2,5 m wysokości. Charakteryzuje się długimi lancetowatymi liśćmi rosnącymi w górnej części łodygi przypominającej wierzbowy pień. Kwiat doskonale pasuje do minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz. Dracena obrzeżona jest niewymagająca w uprawie. Lubi jasne i nasłonecznione miejsca (jednak nie bezpośrednio na słońcu). Wtedy rośnie najlepiej, a jej liście intensywnie wybarwiają się na zielono.  

Salon w neutralnych barwach z dużą palmą doniczkową

 

Dracena wonna 

 

Liście tego dużego kwiatu do salonu przypominają swoim kształtem i wyglądem liście kukurydzy. Są szerokie i duże, a także soczyście zielone. Dracena wonna dorasta do ok. 1,5–2 m. Jest to kwiat preferujący jasne i dobrze oświetlone stanowiska ze światłem rozproszonym. Latem roślinę podlewa się 2–3 razy w tygodniu, a zimą raz na 7–10 dni. Do dobrego rośnięcia kwiat potrzebuje też regularnego zraszania liści oraz nawożenia. 

 

Drzewko cytrynowe 

 

Wśród dużych kwiatów doniczkowych do salonu warto wymienić drzewko cytrynowe. Możesz mieć własną uprawę cytryn w domowym zaciszu! A do tego niepowtarzalną dekorację salonu. Drzewka cytrynowe dostępne są w różnych rozmiarach – te najbardziej odpowiednie do warunków mieszkaniowych osiągają ok. 1 m wysokości. Drzewko cytrynowe potrzebuje odpowiedniego rodzaju podłoża i to najważniejszy aspekt w jego uprawie. Drzewko powinno rosnąć w ziemi przeznaczonej do cytrusów lub innej o lekko kwaśnym odczynie. Roślinę należy też regularnie podlewać, a latem zraszać jej liście. Cytryna uprawiana w doniczce musi mieć stały dostęp do światła. 

 

Duży kwiat do salonu – czy do każdego wnętrza? 

 

W nowoczesnych mieszkaniach i domach rośliny to teraz must have. Otaczając się żywymi zielonymi dekoracjami, zapewniasz sobie lepsze samopoczucie. Przebywanie wśród domowych roślin poprawia nastrój i wpływa pozytywnie na Twoje zdrowie. Duże kwiaty, a zwłaszcza palmy, mają zdolność do pochłaniania zanieczyszczeń gromadzących się w pomieszczeniach. Ustaw choć jedną spora roślinę w salonie, a Twoje wnętrze zyska nowy i odświeżony wygląd. 

Szukasz akcesoriów do pielęgnacji roślin domowych? Sprawdź, jak wybrać konewkę!