Podlewanie roślin zimą – Jak uniknąć zimowej suszy

Po okresach zimy, jedną z najgorszych rzeczy jaka może spotkać ogrodnika, jest zastanie przemarzniętych roślin ogrodowych i drzew w sadach. Prawidłowa wegetacja zostaje zaburzona lub wręcz uniemożliwiona, przez brak wody, złą ochronę przed wiatrem i nieprawidłowe zabezpieczenie roślin od przymrozków i mrozów.. Dodatkowo, w przypadku roślin zimozielonych, brak odpowiedniego nawadniania zimą, doprowadza do ich obumierania.

Dziś zajmiemy się odpowiedzią na pytanie jak podlewać rośliny zimą, aby te mogły przetrwać do wiosny, oraz prezentować się możliwie najlepiej nawet w okresie mrozów.

 

Dlaczego rośliny zamarzają zimą? – Zimowa susza

 

W przypadku roślin zimozielonych, utrata wody odbywa się nawet w okresie zimy, co powoduje, że tego typu roślinki są najbardziej zagrożone tak zwanymi zimowymi suszami. Igły i liście, pomimo mrozów, nadal oddają parę wodną przez aparaty szparkowe. To zjawisko jest niezwykle niebezpieczne przy okresowych wzrostach temperatur podczas okresu zimowego. W skutek ciepła, aparaty szparkowe otwierają się, wydzielając parę wodną, co dodatkowo odwadnia roślinę. Gleba przy korzeniach pozostaje dalej zamarznięta, co uniemożliwia pobranie wody z gruntu. Oba te czynniki powodują drastyczne pogorszenie gospodarki wodnej rośliny, która w skutek odwodnienia obumiera.

 

Jakie rośliny wymagają podlewania zimą?

 

W przypadku popularnych iglaków, na zimowe susze najbardziej podatne są:

– Cypr

– Jałowiec

– Jodła

– Sosna

Rośliny zimozielone liściaste na które warto zwrócić uwagę to:

– Bukszpan

– Mahonia

– Różanecznik

Szczególnej uwagi wymagają rośliny młode, o słabym ukorzenieniu, oraz takie, które z natury ukorzeniają się płytko.

 

Jak podlewać rośliny zimą?

 

Kluczowym elementem jest tu czas. Podlewanie roślin zimą musimy zacząć już przed pierwszymi przymrozkami. Uwaga! Pamiętaj o zróżnicowaniu roślin w swoim ogrodzie. Jeżeli obok roślin zimozielonych, występują sezonowe rośliny zrzucające liście, to podlewanie musisz zacząć dopiero na przełomie października i listopada. Okres kiedy rośliny sezonowe zrzucą liście, tuż przed przymrozkami to dokładnie ten czas kiedy przeprowadzamy cały zabieg. Przedwczesne podlewanie przedzimowe, doprowadzi do wydłużenia okresu wegetacji roślin gubiących liście i może spowodować ich zniszczenie w okresie pierwszych przymrozków.

Jeżeli korzystasz z systemu nawadniania, ustaw program równego podlewania małym strumieniem wody, przez dłuższy okres. Pozwoli to wodzie na dotarcie do głębszych warstw gleby i utworzenie naturalnych zapasów wody odpornej na pierwszy przymrozek.

Kolejnymi zabiegami jakie warto przeprowadzić jest ściółkowanie po podlaniu i wierzchnia ochrona powierzchni rośliny (głównie od strony wschodniej). Pozwoli to na wytworzenie fizycznej bariery, pomiędzy roślina a mroźnymi falami powietrza.

Wyczekuj okresów chwilowego ocieplenia i bacznie obserwuj stan liści i igieł na roślinach w swoim ogrodzie. Pozwijane liście, są sygnałem suszy zimowej. Wymaga to natychmiastowej reakcji w postaci obfitego nawadniania w okresie chwilowego ocieplenia.

 

Czym podlewać rośliny zimą?

 

Do skutecznego podlewania roślin zimą, najlepiej nadają się woda o temperaturze 2-3 °C. Jeżeli na dworze temperatura wynosi – 2 stopnie, podlewanie wodą z domu o temperaturze 10 °C będzie prawdziwym szokiem termicznym dla rośliny. Nie polecamy!

Aby uzyskać gwarancję równomiernego podlewania roślin i zabezpieczenia na okres zimowy, polecamy instalację automatycznego systemu nawadniania. Wystarczy wybrać program, a system automatycznie przeprowadzi nawadnianie w odpowiedni sposób, chroniąc nasze rośliny przed morzem. Pamiętajcie jednak o opróżnieniu systemu nawadniania przed zimą! Woda zamarza, a nie chcemy martwić się dodatkowo o uszczerbki w elementach systemu.