Sposób na suszę

Sposób na suszę

 

Oszczędzanie wody, szczególnie w okresie upałów, to coraz bardziej palący temat. Hydrologowie biją na alarm, poziom wód i stan wody w Polskich rzekach jest niski. Dodatkowo władze coraz głośniej mówią o racjonalizacji zużycia wody. Jak rozsądnie podlewać tereny zielone aby nie nadużywać zasobów wody? Dlaczego oszczędzanie wody jest tak ważne? Sprawdźmy!

 

Stan wody w Polsce

 

Według mapy hydrologicznej, poziom wody w Polskich rzekach jest niski. Miejscowe intensywne opady nie poprawiają tej sytuacji z uwagi na ograniczone możliwości przyjęcia wody przez grunt. Już dziś zaczyna brakować nam wody a grożą nam jeszcze zabójcze upały…

„Woda tylko do picia, gotowania i kąpieli, a nie do podlewania ogrodów.” – oto apel o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych do mieszkańców wystosowany przez jednego z  wójtów.

Naszym zdaniem rozsądne korzystanie z prawidłowo zaprojektowanego systemu nawadniania może drastycznie ograniczyć zużycie wody. Dobry system nawadniania zużywa o wiele mniej wody niż klasyczne podlewanie za pomocą węża lub konewki.

 

Skutki złego gospodarowania wodą

 

Złe praktyki w gospodarowania wodą mogą mieć dramatyczne skutki dla jakości życia na danym terenie. Pierwszym i najpowszechniejszym skutkiem nadmiernego zużycia wody jest spadek lub absolutny brak ciśnienia w sieciach wodociągowych. Brak ciśnienia wody jest groźny w okresie suszy z powodu zagrożenia pożarowego.

Susza dotyka również rolników. Złe gospodarowanie wodą i brak możliwości nawadniania roślin w strategicznych momentach powoduje znaczne szkody w uprawach. Aby uniknąć strat, warto zbierać deszczówkę. W ten sposób odciążamy naturalne zbiorniki wodne i zapewniamy sobie dodatkową ochronę przed suszą.

Każdy kto chce uniknąć problemów z dostępnością wody powinien zasięgnąć informacji w organach władz gminnych. Często pomiędzy godziną 16 -22 występują ograniczenia w dostępie do wody z sieci wodociągów.

Szukasz skutecznych metod na oszczędne nawadnianie ogrodu? Oto nasz 10 prostych porad!