Systemy nawadniania – Niezbędny osprzęt

Systemy nawadniania – Niezbędny osprzęt

 

Wiosna zagościła już u nas na dobre, pora wiec pomyśleć o sezonie upraw i skutecznych systemach nawadniania. Jak zadbać o prawidłową dystrybucję wody i zautomatyzować proces podlewania? Oto kilka z proponowanych przez nas elementów niezawodnych systemów podlewania.

Planowanie

Przed wyborem konkretnego systemu nawadniania warto wykonać projekt, bądź schemat nawadnianej powierzchni. Należy przede wszystkim uwzględnić takie czynniki jak: specyfika ujęcia wody, pomiary ciśnienia, oszacować wydajność ujęcia i wyliczyć wymaganą ilość wody na dany obszar.

Cały projekt systemu nawadniania powinien zostać sporządzony zarówno w formie opisowej jak i graficznej. W ten sposób dobór odpowiedniego systemu nawadniania i jego komponentów będzie o wiele prostszy.

Ok, mamy już plan teraz musimy dobrać odpowiednie elementy systemu nawadniania. Dzisiaj skupimy się na trzech podstawowych komponentach solidnego systemu nawadniania polowego.

  1. Urządzeniach nawadniających
  2. Sterowniki oraz elektrozawory
  3. System przewodów łączących elementy

 

Urządzenia nawadniające – Zraszacze

Zraszacze polowe to dość spora grupa urządzeń nawadniających. Stanowią one świetne narzędzie do rozprowadzania wody metodą deszczowania. Należy pamiętać o tym, że rodzaj upraw musi być ściśle powiązany z rodzajem zraszaczy jakie będziemy montować w naszym systemie. Dla przykładu, do delikatnych upraw stosujemy zraszacze drobnokropliste.

W przypadku kiedy jesteśmy ograniczeni terenowo i nie możemy wylewać wody poza pole, jesteśmy w stanie zastosować specjalne zraszacze z wydzielonym sektorem pracy. Jest to niezwykle efektowna metoda nawadniania upraw, ponieważ pozwala maksymalnie kontrolować obszar deszczowania, a co za tym idzie, ogranicza koszty zużycia wody.

Zraszacze możemy również dobierać pod względem ich wielkości, tak aby pasowały do specyfiki upraw i terenu. Większe mosiężne zraszacze są oczywiście droższe ale za to o wiele wytrzymalsze od swoich mniejszych odpowiedników wykonanych z tworzyw sztucznych. Jeżeli interesuje cię wytrzymałość i wielofunkcyjność, zdecydowanie szukaj zraszaczy metalowych o dużej wydajności pracy.

 

Sterowniki oraz elektrozawory

Sterowniki systemów nawadniania mają za zadanie automatycznie zarządzać procesem nawadnianiem danego obszaru za pomocą specjalnych programów. Dodatkowo większość sterowników wyższej półki posiada możliwość rozbudowy o specjalne moduły takie jak:

  1. Czujniki nasłonecznienia
  2. Czujniki deszczu
  3. Czujniki temperatury
  4. Stacje pogodowe

Sterowniki dobieramy w zależności od ilości elektrozaworów, dostępnego rodzaju zasilania(230V) oraz rodzaju terenu.

Wspomniane wcześniej elektrozawory to nic innego jak zautomatyzowany system pozwalający sterownikom na otwieranie i zamykanie przepływu wody wedle wytycznych programu.

System przewodów łączących elementy

Wybierając przewody którymi połączymy elementy naszego systemu nawadniania warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

  1. Wnętrze przewodu powinno być maksymalnie gładkie, tak aby nie tracić ciśnienia
  2. Tworzywo rur powinno być odporne na promieniowanie UV
  3. Wybierajmy przewody z tworzyw wytrzymałych i nie toksycznych

Całość systemu rur i przewodów powinna być dobrze policzona i dopasowana, tak aby uniknąć przecieków i spadków ciśnienia.

Niezależnie od tego czy podlewamy pola, trawniki czy sady, warto zautomatyzować proces nawadniania. Zaoszczędzony czas i pieniądze możemy wtedy poświęcić na doskonalenie technologii upraw, oraz planowanie rozwoju.

Jeżeli szukasz kompletnych systemów nawadniania, dostosowanych do każdego typu upraw, plantacji i ogrodów, odwiedź naszą stronę podlewanie.pl

Interesują cię konkretne elementy czołowych producentów? Szukasz dodatków takich jak systemy oświetlania wodnego, fontann bądź armatury? Sprawdź ofertę naszego sklepu Quercus.