Jaki zraszacz będzie najlepszy dla Twojego trawnika? – Analiza produktów

Zraszacze ogrodowe w znacznym stopniu ułatwiają proces podlewania roślin.  Dzięki nim jesteśmy w stanie uzyskać rozproszony strumień wody o kontrolowanym ukierunkowaniu i idealnym pokryciu przestrzennym.

Oczywiście zraszaczem ogrodowym możemy nazywać nie tylko automatycznie sterowane zraszacze stacjonarne o przeznaczeniu ogrodowym. Zwykłe końcówki zraszające nakładane na wąż do podlewania również wpisują się w tą kategorię.

Jak nie przepłacać za zraszacze, oraz jak prawidłowo je używać w podlewaniu trawnika i ogrodu? Sprawdźmy!

 

Typy zraszaczy do trawnika – Co do czego?

 

Wybór odpowiedniego zraszacza do trawnika będzie w dużej mierze zależał, od podlewanej powierzchni. Pierwszym kryterium jest obszar nawadniania i jego kształt. Niektóre zraszacze podlewają jedynie teren wokół, w obrębie kwadratu lub prostokąta. Dodatkowo, na rynku dostępne są zraszacze podlewające nieregularne strefy nawadniania, dopasowując się do obszaru ogrodu, lub trawnika. Wyróżniamy:

 

Zraszacze ogrodowe oscylacyjne

 

Tego typu zraszacze ogrodowe pozwalają na podlewanie powierzchni w obrębie prostokąta. Klasyczny system zraszaczy składa się z jednostki zraszacza do którego podłączony jest wąż ogrodniczy. Zaletą tej metody podlewania jest niewątpliwie prostota obsługi i cena. Przeznaczeniem zraszaczy oscylacyjnych, jest podlewanie wąskich pasów zieleni w postaci trawników. Niektóre modele maja regulacje pozwalającą zmniejszyć lub zwiększyć dany obszar podlewania.

 

Zraszacze ogrodowe ręczne

 

Zraszacz ogrodowy ręczny to nic innego jak wachlarz końcówek na wąż ogrodowy. Popularny „pistolet” lub dysza, oferują regulowany strumień wody od drobnej mgiełki po silny, skoncentrowany strumień. Tego typu nawadnianie polecamy osobom szukającym relaksu w podlewaniu ogrodu. Nawadnianie trawnika tą metodą jest czasochłonne i mozolne, ale bardzo dobre do podlewania rabat, skrzynek, pojemników itp. Nie mniej jednak jest tanią i łatwą w obsłudze alternatywą dla zraszaczy oscylacyjnych.

 

Obrotowe zraszacze ogrodowe – stacjonarne

 

Zraszacz ogrodowy stacjonarny ma jeden główny plus w porównaniu do węża ogrodowego, nie musimy go trzymać w dłoni. Podłączony  do węża ogrodowego i ustawiony w wybranym miejscu ogrodu lub trawnika, zapewnia równe pokrycie wodą w obrębie koła. Kupując tego typu zraszacze warto wybrać model z regulacją zasięgu i wielkości kropel.

Tak jak przypadku zraszaczy ręcznych, tutaj też można wybrać tańsze modele wykonane z tworzyw sztucznych lub bardziej wytrzymałe i droższe – metalowe.

 

Zraszacze ogrodowe do instalacji nawadniających

 

Automatyczne instalacje nawadniające, pozwalają na łatwe w obsłudze nawadnianie trawnika i ogrodu. Przy odrobinie wysiłku jesteśmy w stanie wdrożyć niemal bezdotykowe nawadnianie. Sterowane komputerowo, ograniczające zużycie wody, wykrywające zmiany pogody systemy, są zdecydowanie najlepszym wyjściem dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na ręczne podlewanie.

 

Mikrozraszacze

 

W zależności od podlewanego obszaru mamy tu sporo możliwości. Mniejsze ogrody i rabaty powinny być zaopatrzone w system mikrozraszaczy, urządzeń składających się z głowicy rozpryskującej oraz małej szpilki którą wbija się w ziemię. Woda w tym systemie rozprowadzana jest małymi wężykami ukrytymi pod cienką warstwą gleby lub ściółki. Niestety, miejscem na mikrozraszacze nie jest trawnik. Wystające głowice wyglądają nieestetycznie na trawniku i są podatne na uszkodzenia np. przy koszenia trawy.

Mikrozraszacze mają niewielki zasięg i powinny być instalowane partiami. Z reguły ich okrąg nawadniania (lub jego wycinek) wynosi od 1,5 do 4 m.

 

Zraszacze wynurzalne

 

Podlewanie trawnika i większych obszarów pod drzewami i krzewami to zadanie dla wynurzalnych zraszaczy ogrodowych. Umieszczone w podłożu, wtapiają się w otoczenie i wysuwają się jedynie o wyznaczonych porach aby nawadniać cyklicznie powierzchnie trawnika. Zraszacze wynurzalne to jedna ze składowych bardziej zaawansowanych systemów nawadniania.

Zasada działania jest prosta, pod wpływem ciśnienia, głowica zraszacza wynurza się z obudowy  i nawadnia wyznaczony sektor trawnika, nie burząc przy tym estetyki ogrodu i trawnika. Całość instalacji jest ukryta pod ziemią, co wymusza pewne prace gruntowe przy zakładaniu systemu. Jest to jednak niewielka cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za pełną automatyzację zraszania trawnika.

W zależności od rodzaju i stopnia regulacji, zraszacze wynurzalne, mogą podlewać obszary okrężne o promieniu od 3 do 10 (a nawet więcej) metrów. Ważna uwaga! Prawidłową praktyką rozmieszczania tego typu zraszaczy, jest zazębianie ich stref nawadniania. Każdy zraszacz ustawiony w systemie powinien swoim zasięgiem pokrywać 30-50% obszaru nawadniania innego zraszacza, czyli zraszacze rozmieszczamy co promień. Pozwala to na uniknięcie luk  i równomierny opad w jednolitym nawadnianiu trawnika.

 

Który zraszacz do trawnika będzie dla mnie najlepszy?

 

To pytanie pozostawiamy ocenie własnej. Jeżeli jesteś typem osoby, która w podlewaniu trawnika i ogrodu znajduje spokój i relaks, twoim sprzętem powinny być zraszacze ręczne. Dobra końcówka węża w postaci pistoletu, jest niezwykle tania i wygodna w użyciu.

Jeżeli nie chcesz tracić czasu na ręczne podlewanie większych trawników i ogrodów, polecamy automatyczne systemy nawadniania. Programowane w prosty sposób tak, aby podlewać daną powierzchnię o wyznaczonej godzinie, zsynchronizowane ze stacjami pogodowymi i praktycznie bezdotykowe. Dodatkowo gwarantują o wiele niższe zużycie wody niż nawadnianie ręczne.

Szukasz automatycznego systemu nawadniania szytego na miarę? Odwiedź nasz sklep lub skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz