Jaki zraszacz będzie najlepszy dla Twojego trawnika? – Analiza produktów

Zraszacze ogrodowe w znacznym stopniu ułatwiają proces podlewania roślin.  Dzięki nim jesteśmy w stanie uzyskać rozproszony strumień wody o kontrolowanym ukierunkowaniu i idealnym pokryciu przestrzennym.

Oczywiście zraszaczem ogrodowym możemy nazywać nie tylko automatycznie sterowane zraszacze stacjonarne o przeznaczeniu ogrodowym. Zwykłe końcówki zraszające nakładane na wąż do podlewania również wpisują się w tą kategorię.

Jak nie przepłacać za zraszacze, oraz jak prawidłowo je używać w podlewaniu trawnika i ogrodu? Sprawdźmy!

 

Typy zraszaczy do trawnika – Co do czego?

 

Wybór odpowiedniego zraszacza do trawnika będzie w dużej mierze zależał, od podlewanej powierzchni. Pierwszym kryterium jest obszar nawadniania i jego kształt. Niektóre zraszacze podlewają jedynie teren wokół, w obrębie kwadratu lub prostokąta. Dodatkowo, na rynku dostępne są zraszacze podlewające nieregularne strefy nawadniania, dopasowując się do obszaru ogrodu, lub trawnika. Wyróżniamy:

 

Zraszacze  oscylacyjne

 

zraszacz-oscylacyny

 

Tego typu zraszacze ogrodowe pozwalają na podlewanie powierzchni w obrębie prostokąta. Klasyczny system zraszaczy składa się z jednostki zraszacza do którego podłączony jest wąż ogrodniczy. Zaletą tej metody podlewania jest niewątpliwie prostota obsługi i cena. Przeznaczeniem zraszaczy oscylacyjnych, jest podlewanie wąskich pasów zieleni w postaci trawników. Niektóre modele maja regulacje pozwalającą zmniejszyć lub zwiększyć dany obszar podlewania.

Zraszacz oscylacyjny, taki jak pokazany powyżej, jest jednym z najczęściej używanych zraszaczy. Rozpryskuje on zasłonę wody w kształcie wachlarza, a metalowe ramię oscyluje w tę i z powrotem, aby pokryć prostokątny obszar o wymiarach około 6 metrów na 9 metrów, równym.

Oto typowy skład elementów zraszacza oscylacyjnego, który można kupić w dowolnym sklepie ogrodniczym:

 • Wąż do złącza (nie w każdym zestawie pokazano)
 • Pokrętło, które pozwala dostosować rodzaj / tryb rozpylania (pełny, środkowy, lewy lub prawy)
 • Pokrętło regulujące ilość obrotów na minutę
 • Ramię rozpylające, które jest wydrążoną rurą aluminiową z otworami (w niektórych zraszaczach są dysze na tej rurze)
 • Ramię natryskowe ma okucie i uszczelkę. Wkręca się w korpus zraszacza
 • Mechanizm obrotowy przesuwający element rozpylający wodę

Widać, że jest to niezwykle proste urządzenie. Woda wpływa do ramienia zraszającego – rury aluminiowej – i rozpryskuje się przez otwory lub dysze. Mechanizm obrotowy popycha ramię natryskowe w przód i w tył. 

 

Zraszacze ogrodowe ręczne

 

zraszacz-ręczny

 

Zraszacz ogrodowy ręczny to nic innego jak wachlarz końcówek na wąż ogrodowy. Popularny „pistolet” lub dysza, oferują regulowany strumień wody od drobnej mgiełki po silny, skoncentrowany strumień. Tego typu nawadnianie polecamy osobom szukającym relaksu w podlewaniu ogrodu. Nawadnianie trawnika tą metodą jest czasochłonne i mozolne, ale bardzo dobre do podlewania rabat, skrzynek, pojemników itp. Nie mniej jednak jest tanią i łatwą w obsłudze alternatywą dla zraszaczy oscylacyjnych. Jakie są główne zalety stosowania ręcznych zraszaczy ogrodowych podłączonych pod wąż?

 • Najprostszym i najczęściej stosowanym systemem nawadniania jest wąż ogrodowy lub przenośny zraszacz.
 • Zaletą podlewania ręcznego jest to, że można łatwo uniknąć nadmiernego podlewania.
 • Użyj dyszy do sterowania przepływem.
 • Kiedy woda przestanie być absorbowana w ziemi, przenieś się w inne miejsce.
 • Poczekaj godzinę, a następnie zanurz długi śrubokręt lub przestrzeń w ziemi, aby sprawdzić, czy gleba jest wilgotna do głębokości od sześciu do dziesięciu cali.

 

Obrotowe zraszacze ogrodowe – stacjonarne

 

zraszacz-stacjonarny

 

Zraszacz ogrodowy stacjonarny ma jeden główny plus w porównaniu do węża ogrodowego, nie musimy go trzymać w dłoni. Podłączony  do węża ogrodowego i ustawiony w wybranym miejscu ogrodu lub trawnika, zapewnia równe pokrycie wodą w obrębie koła. Kupując tego typu zraszacze warto wybrać model z regulacją zasięgu i wielkości kropel.

Produkt wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest bardziej odporny na korozję, stabilny i trwały. Zraszacz obrotowy w trybie stacjonarnym wykorzystuje ruch obrotowy i trójbiegunowy kształt śmigła, dzięki czemu nawadniany obszar jest większy i bardziej równomiernie nawadniany niż w przypadku ręcznego podlewania. W normalnym zakresie ciśnienia wody zasięg wynosi 6-10 metrów, po podwyższeniu ciśnienia wody zakres wynosi do max. 12 metrów, a powierzchnia nawadniana wynosi od 28 m² do 78 m². Łatwy w instalacji. Wystarczy podłączyć wąż wodny ze złączem, a następnie zraszacz uruchamia się automatycznie. Regulując kąt (0 – 45 °), strumień wody można regulować z dużą / małą prędkością. Szybki strumień nadaje się do nawadniania drewna krzewów i nadaje się do dużych roślin. Zraszacz może być używany w wielu miejscach, idealny do nawadniania trawników / ogrodów i obniżania temperatury dachu.

Tak jak przypadku zraszaczy ręcznych, tutaj też można wybrać tańsze modele wykonane z tworzyw sztucznych lub bardziej wytrzymałe i droższe – metalowe.

 

Zraszacze ogrodowe do instalacji nawadniających

 

Automatyczne instalacje nawadniające, pozwalają na łatwe w obsłudze nawadnianie trawnika i ogrodu. Przy odrobinie wysiłku jesteśmy w stanie wdrożyć niemal bezdotykowe nawadnianie. Sterowane komputerowo, ograniczające zużycie wody, wykrywające zmiany pogody systemy, są zdecydowanie najlepszym wyjściem dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na ręczne podlewanie.

Jakie zalety ma zastosowanie zraszaczy ogrodowych w profesjonalnej instalacji nawadniającej?

 • Mniejsze zużycie wody
 • Doskonałe przystosowanie do terenu. Kalibrujemy każdy zraszacz pod konkretne strefy zieleni
 • Umożliwia dawkowanie wody z dobrą dokładnością
 • Elementy są odporne na silny wiatr
 • Możliwość połączenia z licznymi modułami np. czujniki pogodowe i rozbudowanymi sterownikami

Zraszacze ogrodowe do instalacji nawadniających są zazwyczaj podłączone do podziemnego systemu rur doprowadzających wodę w wybrane miejsca. Niestety jest to system inwazyjny i wymaga prac ziemnych a co za tym idzie rozkopania istniejącego trawnika. Klasyczne zraszacze ogrodowe do instalacji są na sztywno zamocowane w wybranych punktach trawnika i należy uważać na nie podczas koszenia trawy lub zabaw na trawniku.

 

Mikrozraszacze

 

W zależności od podlewanego obszaru mamy tu sporo możliwości. Mniejsze ogrody i rabaty powinny być zaopatrzone w system mikrozraszaczy, urządzeń składających się z głowicy rozpryskującej oraz małej szpilki którą wbija się w ziemię. Woda w tym systemie rozprowadzana jest małymi wężykami ukrytymi pod cienką warstwą gleby lub ściółki. Niestety, miejscem na mikrozraszacze nie jest trawnik. Wystające głowice wyglądają nieestetycznie na trawniku i są podatne na uszkodzenia np. przy koszenia trawy.

Mikro-zraszacze mają zapewnić nawadnianie przy użyciu bardzo drobnych kropelek. Posiadają obrotowy deflektor zwany też wirnikiem, który pomaga zapewnić większe pokrycie średnicy, mniejszą szybkość opadu niż dyfuzory, zwiększoną wielkość kropli i lepsze rozprowadzenie wody (zwłaszcza w jednorodności rozkładu). Dla każdego rodzaju mikrozraszaczy jest kilka rodzajów wirników.

Główną różnicą w porównaniu z nebulizacją (rozpylaniu chmury mikroskopijnych kropelek wody)  jest to, że mikrozraszacz wyrzuca wodę na maleńkie strumienie wody w stronę rośliny, zamiast dostarczać ją w sposób nebulizowany (chmura wody rozprowadzona w otoczeniu rośliny.

Mikrozraszacze mają niewielki zasięg i powinny być instalowane partiami. Z reguły ich okrąg nawadniania (lub jego wycinek) wynosi od 1,5 do 4 m.

 

Zraszacze wynurzalne

 

Podlewanie trawnika i większych obszarów pod drzewami i krzewami to zadanie dla wynurzalnych zraszaczy ogrodowych. Umieszczone w podłożu, wtapiają się w otoczenie i wysuwają się jedynie o wyznaczonych porach aby nawadniać cyklicznie powierzchnie trawnika. Zraszacze wynurzalne to jedna ze składowych bardziej zaawansowanych systemów nawadniania.

Zasada działania jest prosta, pod wpływem ciśnienia, głowica zraszacza wynurza się z obudowy  i nawadnia wyznaczony sektor trawnika, nie burząc przy tym estetyki ogrodu i trawnika. Całość instalacji jest ukryta pod ziemią, co wymusza pewne prace gruntowe przy zakładaniu systemu. Jest to jednak niewielka cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za pełną automatyzację zraszania trawnika.

W zależności od rodzaju i stopnia regulacji, zraszacze wynurzalne, mogą podlewać obszary okrężne o promieniu od 3 do 10 (a nawet więcej) metrów. Ważna uwaga! Prawidłową praktyką rozmieszczania tego typu zraszaczy, jest zazębianie ich stref nawadniania. Każdy zraszacz ustawiony w systemie powinien swoim zasięgiem pokrywać 30-50% obszaru nawadniania innego zraszacza, czyli zraszacze rozmieszczamy co promień. Pozwala to na uniknięcie luk  i równomierny opad w jednolitym nawadnianiu trawnika.

 

Który zraszacz do trawnika będzie dla mnie najlepszy?

 

To pytanie pozostawiamy ocenie własnej. Jeżeli jesteś typem osoby, która w podlewaniu trawnika i ogrodu znajduje spokój i relaks, twoim sprzętem powinny być zraszacze ręczne. Dobra końcówka węża w postaci pistoletu, jest niezwykle tania i wygodna w użyciu.

Jeżeli nie chcesz tracić czasu na ręczne podlewanie większych trawników i ogrodów, polecamy automatyczne systemy nawadniania. Programowane w prosty sposób tak, aby podlewać daną powierzchnię o wyznaczonej godzinie, zsynchronizowane ze stacjami pogodowymi i praktycznie bezdotykowe. Dodatkowo gwarantują o wiele niższe zużycie wody niż nawadnianie ręczne.

Szukasz automatycznego systemu nawadniania szytego na miarę? Odwiedź nasz sklep lub skontaktuj się z nami!

Comment List

 • MagdalenaW 16 / 09 / 2020

  Odkąd kupiłam zraszacz oscylacyjny z Cellfastu mój trawnik zawsze pięknie wyglada. Automatycznie się włącza, wszystko robi za mnie, a ja mogę w tym czasie zająć się rodziną 🙂

 • Klaudia30 02 / 11 / 2020

  Ja wybrałam dla swojego ogrodu zraszacz obrotowy z cellfast, który kocha nie tylko moja trawa i rośliny ale tez i moje dzieci

 • Michal 25 / 11 / 2020

  no wlasnie zastawiam sie nad tym oscylacyjnym czy warto czy to latac nie bedzie czy jak?

 • piotr 17 / 03 / 2021

  Cellfast swietna firma, bez zadnych obaw mozna robic zakupy, pozdrawiam

 • Laura 15 / 10 / 2021

  mam zraszacz obrotowy takze z cellfast i jest to mega wygoda!!

Comments are closed.