Zraszacze antyprzymrozkowe – Skuteczna ochrona roślin przed mrozem

Czym jest mróz dla roślin?

 

Kiedy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza, następuje zamarznięcie wody i całkowite zatrzymanie przepływu płynów w roślinie. Dochodzi do procesu krystalizacji wody rozrywając tym samym tkanki komórek roślin. Doprowadza to do zniszczenia rośliny.

Instalacje antyprzymrozkowe w prosty i nieszkodliwy dla środowiska sposób podnoszą temperaturę otoczenia o kilka stopni, zapobiegając zamarznięciu rośliny. Całość instalacji działa nawet do minus 12 stopni Celsjusza. Odbywa się to metodą wodnego deszczowania antyprzymrozkowego.

Dobrej jakości systemy posiadają czujnik temperatury który włączy proces deszczowania antyprzymrozkowego, wtedy gdy temperatura spada poniżej ustawionej temperatury. Zraszacze umieszczane są na lancach ponad uprawami (np. w sadach). Opadająca woda zapobiega przemarznięciu kwiatów, gałęzi i innych części roślin, gdy temperatura krótko okresowo spadnie poniżej zera. Sprawdźmy jak radzić sobie z mrozem w sadzie i plantacji. Dziś porozmawiamy o zraszaczach antyprzymrozkowych.

 

Nawadnianie antyprzymrozkowe w praktyce

 

Kiedy mówimy o nawadnianiu antyprzymrozkowym, musimy podzielić je na 3 rodzaje ochrony:

 

Bezpośrednie

 

Zabezpieczają rośliny przed spadkami temperatur poniżej 7 stopni celsjusza. Nawadnianie odbywa się z krótkimi przerwami (max. 2 min, optymalnie co 15-60 sekund). Natężenie wody musi być dostosowane do przymrozku, oraz rodzaju uprawianych roślin. Większa dawka wody opadowej powinna być stosowana w systemach ochrony sadów, natomiast mniejsza do roślin niskich.

 

Wyprzedzające

 

Deszczowanie wyprzedzające stosujemy w celu uzupełnienia wilgoci glebowej. Polega na obfitym zwilżaniu podłoża wyprzedzając tym samym nadchodzące przymrozki. Nawodnienie wykonane z odpowiednim wyprzedzeniem sprawia, że zwiększa się pojemność cieplna gleby oraz przewodnictwo. Zwilżona gleba bowiem ma lepsze  Suche podłoże oziębia się o wiele szybciej niż zwilżona gleba. Wprowadzając ciepłą wodę do podłoża, temperatura w glebie oraz nad nią jest zdecydowanie wyższa i spada o wiele wolniej. Tego typu zabiegi wykonujemy maksymalnie do temperatury -3 stopni celsjusza. Uwaga! Zraszanie wyprzedzające nadają się jedynie do zabezpieczania roślin do 70 cm wysokości.

 

Pośrednie

 

Deszczowanie pośrednie wykonujemy podczas trwania przymrozków. Blokowanie zimnych mas powietrza na terenach sąsiednich, oraz zapobieganie napływowi powietrza chłodnego na teren chroniony. Stosując ta metodę, podłoże obszaru objętego ochroną antyprzymrozkową, oraz rośliny pozostają suche.

 

Kiedy zacząć?

 

Najważniejszym czynnikiem w zraszaniu antyprzymrozkowym jest czas. Nie zwlekajmy z włączaniem systemu do spadku temperatur. Około 2-3 dni wcześniej rozpoczynamy nawadnianie wyprzedzające. Całość systemu zraszania antyprzymrozkowego powinna zostać uruchomiona przed spadkiem temperatury poniżej zera, w oparciu o dane meteorologiczne. Należy pamiętać, że przy przekroczeniu 5,0 m/s prędkości wiatru należy zaprzestać nawadniania. Dlaczego? Przy tej prędkości wiatru, strugi wody są znoszenia a dokładność i równomierność pokrycia jest ograniczona.

 

Skutki nawadniania antyprzymrozkowego

 

W zależności od rodzaju nawadniania otrzymujemy inne efekty. W przypadku nawadniania bezpośredniego, pozytywnym skutkiem jest ochrona przeciwmrozowa roślin za pomocą lodowej powłoczki. Niestety negatywnym skutkiem mogą być zniszczenia wynikające z obciążenia roślin warstwą lodu. Warto wiec monitorować stan oblodzenia.

W przypadku nawadniania wyprzedzającego skutkiem jest magazynowanie ciepła w glebie i tuż nad jej powierzchnią. Dzięki temu czego skutkiem roślina chroniona jest przed lekkimi przymrozkami sięgającymi kilku stopni poniżej zera. Nie towarzysza temu żadne negatywne skutki i ryzyka.

Nawadnianie pośrednie blokuje chłodne masy powietrza nie dopuszczając mrozu do chronionego obszaru. Dodatkowo wspierająca metodą jest często wystawianie nawiewów ciepłego powietrza.

Wiesz już, jakie skutki niesie mróz i jak ochronić przed nim rośliny w sadzie i plantacji. Teraz pozostaje jedynie zaopatrzenie się w profesjonalny zestaw zraszaczy antyprzymrozkowych. Odwiedź nasz sklep i kup nowoczesne zraszacze antyprzymrozkowe najlepszych producentów.