Jak zwalczyć pędraki w trawniku?

Pędraki to jedne z najgroźniejszych i najbardziej powszechnych szkodników, z którym borykają się właściciele trawników. Żyją w glebie, żywią się korzeniami traw. W miejscu ich żerowania trawa obumiera i powstają brunatne, nieatrakcyjne plamy będące skutkiem wyniszczenia bazy korzeniowej trawy. Obecność pędraków w glebie może również przyciągać ptaki i gryzonie, dla których stanowią pożywienie a dla nas oznaczają kolejne problemy. Ograniczana jest w ten sposób liczebność szkodnika, lecz dzieje się to kosztem rozkopanej gleby i miejscowych ubytków w trawniku. To jedynie przysparza kolejnych problemów. Chcesz się dowiedzieć jak zapobiec rozwojowi pędraków w Twoim trawniku? Czytaj dalej!

 

Objawy żerowania

 

Typowy pędrak w trawniku jest biały, gruby, jego ciało jest wygięte. Pędraki to larwy o wieloletnim cyklu wzrostu. Oznacza to, że żywią się korzeniami trawy nie przez jeden sezon a przez 3-4 lata. Pędrak ma twardą, brązową głowę zaopatrzoną w silny aparat gryzący. Są to postaci larwalne chrząszczy, w tym bardzo powszechnie występującego chrabąszcza majowego. Pędraki chrabąszcza majowego są uciążliwe nie tylko w trawnikach, ale również w uprawach warzyw i roślin ozdobnych.

Dorosłe chrabąszcze opuszczają swoje miejsca lęgowe i wychodzą z ziemi w kwietniu i maju. Po około dwóch miesiącach intensywnego obgryzania liści drzew samice wracają do ziemi, aby złożyć jaja. Larwy pojawiają się przy powierzchni gleby w sierpniu i wrześniu, są wtedy niewielkie i ich jedynym zadaniem jest odżywianie martwą materią roślinną oraz korzeniami traw. Przed nadejściem zimy pędraki przedzierają się w głąb ziemi pod linię zamarzania tak aby przetrwać w stanie hibernacji do wiosny. Ten cykl żerowania i hibernacji jest powtarzany corocznie przez 3 a nawet 5 lat w zależności od gatunku pędraka i czynników atmosferycznych.

Największe szkody wynikające z żerowania pędraków powstają właśnie wiosną w trzecim roku ich rozwoju. Z uwagi na to, że pędrak żeruje w tym samym miejscu na różnych głębokościach, możemy zauważyć więdnięcie, zamieranie i wypadanie roślin oraz słabsze wschody trawy. Innymi konsekwencjami długotrwałego żerowania pędraków jest pożółkła i przerzedzona murawa, na której z czasem pojawiają się brązowe plamy wyschniętej darni. Wczesne oznaki bytowania pędraków mogą być mylone z uszkodzeniami powodowanymi przez suszę czy niedobór składników pokarmowych. Jak więc odróżnić suche lata lub niewłaściwe nawadnianie trawnika od zgubnej obecności pędraków? Sprawdź!

 

Jak wykryć pędraki?

 

Wyraźnie widoczne uszkodzenia trawnika przez pędraki pojawiają się od późnego lata do wczesnej jesieni. Aby rozwiać wątpliwości odnośnie obecności pendraków w glebie wystarczy Jeśli pociągniemy trawę w miejscu występowania nieregularnej brązowej plamy i uda się nam z łatwością oderwać wierzchnią warstwę murawy od ziemi, możemy być prawie pewni, że to sprawka larw. Pod uszkodzona darnią nie ma potrzeby szukać pędraków, bo zapewne przeniosły się już w inną, zdrową część trawnika. Właśnie w takim miejscu powinniśmy spróbować ocenić intensywność występowania owadów. W tym celu zdejmujemy darń z powierzchni około 1m2, jeśli znajdziemy w tym miejscu więcej niż 10 pędraków, niezbędne będzie chemiczne ich zawalczenie.

 

Zapobieganie

 

Bardzo ważnym aspektem walki z pędrakami jest zapobieganie ich masowemu pojawieniu się. To właśnie niewłaściwa temperatura gleby i stwarzanie im warunków do życia są największym czynnikiem stymulującym rozwój larw chrabąszczy. Najprostsza metoda gwarantująca zmniejszenie ryzyka plagi pędraków to inwestycja w automatyczny system nawadniania. Chłodna, dobrze nawodniona gleba nie wpływa tylko doskonale na rozwój zielonego dywanu ale i mniej atrakcyjne środowisko dla samic chrabąszczy. Chrabąszcze szukają dobrze nagrzanej gleby która będzie stwarzała środowisko inkubacyjne dla jaj.

Innym dobrym sposobem na ograniczenie populacji pędraków jest częste grabienie trawnika i wybieranie dorosłych osobników. Robimy to zwłaszcza wiosną, gdy samice składają jaja. Skuteczną metodą jest rozłożenie w okresie od maja do lipca na murawie siatki o drobnych oczkach, która uniemożliwi samicom składanie jaj w ziemi. Poleca się również stosowanie aeratorów sandałowych, są to specjalne kolczaste nakładki na buty. Używa się ich w celu napowietrzenia trawnika, w tym przypadku pomogą nam w walce ze szkodnikiem. Wszystko co musimy zrobić to 3 -5 krotne przejście całego trawnika w aeratorach na nogach. Pozwoli to zmniejszyć liczebność pędraków nawet o połowę. Przed spacerem powinno się lekko podlać trawnik, wtedy owady przenoszą się bliżej powierzchni ziemi.

Bardzo ważne jest również zachowanie trawnika w dobrej kondycji. Dobrze rozrośnięta, zbita darń o silnym systemie korzeniowym sprawia, że dorosłe owady nie mogą pokonać tej warstwy. W konsekwencji rzadziej składają w trawniku jaja i nie pojawiają się pędraki. Oznacza to, że trawa powinna być systematycznie nawożona, nawadniana i koszona. Należy także pamiętać o jesiennym lub wiosennym dosiewaniu nasion, poprawi to nie tylko wygląd trawnika, ale także pozytywnie wpłynie na jego gęstość.

Powinniśmy też zadbać o otoczenie naszego trawnika. Przesuszamy i przewietrzamy wierzchnią warstwę gleby, przekopując w tym celu ziemię w słoneczne i ciepłe dni. Jaja i larwy wyrzucane są na jej powierzchnię i masowo giną. Niszczymy chwasty szczególne perz, który jest przez pędraki bardzo lubiany. Podczas prac w warzywniku lub na rabatach kwiatowych ręcznie wybieramy wykopane larwy. Przed użyciem warto przesiać kompost, aby przypadkiem nie rozwlec z nim szkodników po całym ogrodzie. Chronimy i zachęcamy do bywania w naszym ogródku krety, ryjówki i ptaki, które są naturalnymi wrogami pędraków.

 

Zwalczanie

 

Walka z pędrakami w trawniku bywa niezwykle uporczywa i trudna ze względu na ich długi cykl rozwojowy jednego pokolenia (4-5 lat). Okres bardzo intensywnego żerowania larw przypada na wczesną jesień i jest to równocześnie najlepszy moment na zwalczanie tego szkodnika. Następstwa jego obecności obserwujemy dopiero na wiosnę, natomiast zabiegi ochrony najlepiej jest przeprowadzać właśnie jesienią. Działania planowane na okres wiosenny najlepiej zacząć od pozbycia się dorosłych osobników żerujących na drzewach liściastych. Zabiegi tego typu przeprowadzane na młodych drzewach oraz krzewach możemy rozpocząć od rozłożenia na ziemi płachty. Później delikatnie potrząsamy drzewkiem lub krzewem a strącone chrabąszcze pozostawiamy na płachcie przez dzień lub zbieramy i pozbywamy się ich od razu. Sparzone wrzątkiem chrabąszcze doskonale nadają się jako pokarm dla ryb, co może okazać się przydatne jeśli w otoczeniu zieleni posiadamy zarybione oczko wodne.

Chrabąszcze można również zwalczać chemicznie stosując preparaty jak Owadofos płynny 50, Zolone 35 EC lub Basudin 25 EC. Jednak zabieg ten szczególnie na wysokich drzewach dobrze jest zlecić firmie dysponującej przystosowanym do tego celu sprzętem. Chemiczne zwalczanie larw w trawnikach jest utrudnione, zwłaszcza gdy murawa jest dobrze rozrośnięta i zwarta. Aby ułatwić przenikanie pestycydów do warstwy korzeniowej należy trawnik dobrze wygrabić lub użyć werykulatora. Dopiero wtedy możemy zastosować preparaty doglebowe może to być Basudin 10G, Dursban 480 EC czy Diazinon 10G. Przy bardzo silnym pojawieniu się szkodnika dobrze jest kilkukrotnie przekopać ziemię, zaleca się to robić w ciepłe i słoneczne dni, słońce szybko wysusza zarówno jaja jak i larwy.

Kolejną alternatywą na walkę z pędrakami jest środek P-Drakol dostępny tutaj. Preparat stosujemy w formie oprysku opryskiwaczem lub przy użyciu konewki, rozprowadzając go równomiernie po powierzchni gleby. Po zastosowaniu zalecane jest wymieszanie preparatu z glebą, np. poprzez przekopanie i zagrabienie. W przypadku założonego już trawnika po oprysku podlać intensywnie wodą, co umożliwi przedostanie się preparatu w strefę korzeniową.

 

Dodatkowe środki do zwalczania pędraków

 

Dodatkowo możemy zastosować preparat o nazwie Dursban 480 EC i dokładnie wymieszać go z podłożem. Dobre skutki w walce z pędrakami daje środek Nemasys G, który zawiera pożyteczne nicienie z gatunku Heterorhabditis megidis. Mogą one pomóc w kontroli biologicznej występowania pędraków, bez wpływu na inne organizmy. Preparatem tym możemy opryskać lub po prostu podlać trawnik, stosując dawkę 1 mln nicieni na m2.

Zastosowanie metod pozwalających nam zapobiec masowemu pojawianiu się pędraków w trawniku jest znacznie prostsze, niż jego zwalczanie. Wiąże się to z dużą trudnością doboru odpowiedniego terminu przeprowadzania zabiegu chemicznego. Należy pamiętać o obserwacji trawnika, co pozwoli na wcześniejsze zauważenie objawów i wykrycie szkodnika, a w rezultacie ułatwi nam walkę z nim.