Nawadnianie kropelkowe – Tania i skuteczna metoda podlewania

Nawadnianie kropelkowe to doskonała metoda na nawadnianie ogrodu, pola oraz szklarni. Pozwala ona na w prosty sposób dostarczyć odpowiednią ilość wody zgodnie z zapotrzebowaniem przy stosunkowo dużej oszczędności czasu i pieniędzy. Dziś dowiemy się jak zaoszczędzić 70% środków wydanych na podlewanie tradycyjne stosując nawadnianie kropelkowe. Czytaj dalej!

 

Czym jest nawadnianie kropelkowe?

 

Niezwykle praktyczna metoda dystrybucji precyzyjnej ilości wody wprost pod warzywa, kwiaty czy krzewy, jaką jest nawadnianie kropelkowe to nic innego jak system nawadniania bez zraszaczy.

Na wstępie zaznaczmy, że istnieje kilka rodzajów systemów nawadniania kropelkowego, my jednak zajmiemy się zastosowaniem dwóch najpopularniejszych – taśmy kroplującej oraz linii kroplujących.

Ok ale zacznijmy od podstaw – z czego składa się system nawadniania kropelkowego i czym różni się choćby od systemu wyposażonego w zraszacze. Otóż, w systemie nawadniania kropelkowego, zamiast zraszaczy stosujemy tak zwane emitery, czyli ujścia z których woda wypływa wprost pod roślinę. Dodatkowo cały system jest o wiele prostszy, ponieważ składa się defacto z

– Linii lub taśmy kroplującej

W zależności od budżetu mamy do wyboru droższe linie kroplujące w formie rury lub tańsze taśmy. Jeżeli wybierasz rozwiązania nawadniającego np. plantację truskawki to zdecydowanie polecamy droższe linie kroplujące z kompensacją ciśnienia. Koszt naprawy i wymiany sezonowej taśmy będzie znacznie wyższy, niż dopłacenie paru złotych do wyboru mniej podatnego na uszkodzenia węża linii kroplującej.

– Przejściówki i korka (kolanko, przelot, trójnik)

Tutaj nie ma specjalnej magii, wybieramy elementy pozwalające nam na szczelne rozprowadzenie linii, bądź taśmy kroplującej na powierzchni, którą chcemy podlewać. Pamiętajmy, że poza zakończeniem całej instalacji specjalnym korkiem, musimy również zadbać o uszczelnienie łączeń przejściówki z taśmą, bądź linią. Warto sprawdzić sezonowo czy nie mamy tam nieszczelności obniżającej ciśnienie całego systemu.

– Emiterów

Emitery w postaci dyszy, kroplospływu lub innego ujścia wody musimy umieścić w systemie poprzez wkłucie tego elementu w linię, bądź taśmę. To od nas zależy jaki odstęp będą miały od siebie emitery.

– Mocowania

Elementy mocujące całą linię, bądź taśmę to zazwyczaj specjalne szpilki lub śledzie które umożliwiają proste rozłożenie instalacji w terenie oraz łatwe reorganizowanie systemu w razie potrzeb.

 

(Zaznaczmy, że mówimy tu o nawadnianiu kropelkowym nadziemnym a nie o systemie zakopywanym).

 

Zastosowanie nawadniania kropelkowego

 

Zarówno taśmy jak i linie nawodnieniowe są świetnym rozwiązaniem w przypadku upraw owoców miękkich i krzewów (truskawka, borówka, porzeczka), drzewek owocowych (jabłka, gruszki), warzyw (ziemniaki, kalafior, fasolka szparagowa) oraz drzewek ozdobnych.

Niezmiennymi walorami taśmy, oraz i linii kroplującej są:

– efektywność nawadniania

– dostępność elementów

– przystępna cena elementów

– prosty montaż instalacji

– wytrzymałość na warunki atmosferyczne*

– wielosezonowość*

Dwa ostatnie parametry zostały przez nas oznaczone gwiazdką z uwagi na to, że w Polskich warunkach klimatycznych, nieprawidłowa konserwacja elementów systemu nawadniania, może drastycznie obniżyć żywotność całej instalacji nawadniania kropelkowego. Podobnie niszczący wpływ i generowanie niepotrzebnych kosztów wynika z stosowania zamienników niskiej jakości. Zbyt cienkie taśmy kroplujące podatne na rozerwanie, źle dopasowane przejściówki i kiepskie emitery to recepta na dodatkowy koszt naprawy instalacji. Wybieraj jedynie elementy systemu nawadniania kropelkowego wysokiej jakości.

 

Nawadnianie kropelkowe podziemne

 

Czym różni się linia kroplująca naziemna i podziemna ? Czy linię kroplującą można zakopać?

Linie kroplujące podziemne przeznaczone są głównie do montażu pod płytką warstwą ziemi. Emitery linii podziemnych wyposażone są w system ochrony przed wnikaniem korzeni wewnątrz przewodu.

Zwykła naziemna linia kroplująca nie jest dostosowana  do montażu podziemnego. Rozwijające się korzenie roślin bądź chwastów w naturalny sposób rozrastają się w glebie wprost do źródeł wilgoci- w tym przypadku sięgają kroplowników zatykając otwory. Linie kroplujące naziemne nie należą również do zbyt estetycznych. Wystające rury pcv z których kapie woda można zakamuflować przykrywając je warstwą kory. Niestety przysypywanie linii kroplującej może doprowadzić do gromadzenia wilgoci w korze co z kolei przekłada się na potencjalne problemy z nierównomiernym gromadzeniem wilgoci. Zamiast tego warto wybrać nawadnianie kropelkowe podziemne ze specjalnie przystosowanymi liniami kroplującymi.

Emitery linii kroplujących podziemnych skonstruowane są do obrony przed wnikającymi korzonkami i mikroorganizmami. Zależnie od modelu linii systemy obrony różnią się.

Jakie modele linii kroplujących podziemnych są w ofercie ?

Wszystkie oferowane linie kroplujące podziemne maja  kompensatory ciśnienia.

Gdzie najlepiej stosować linię kroplującą podziemną? Linię podziemną stosujemy zazwyczaj w instalacjach nawadniania rabat, żywopłotów, na polach uprawnych oraz pod uprawy rzędowe. Ciekawym zastosowaniem linii kroplującej typu podziemnego jest rozmieszczenie instalacji w tak zwanych zielonych dachach. Zadaszone płaskie powierzchnie, pokryte małą ilością substratu glebowego uniemożliwia zastosowanie klasycznych zraszaczy. Dzięki zastosowaniu nawadniania kropelkowego, coraz popularniejsze uprawy dachowe w aglomeracji miejskiej zapewniają obfite plony oraz zielony zakątek ponad chodnikami miejskiej dżungli.

Jak zamontować podziemną linię kroplującą? Linię kroplująca rozkładamy wprost na ziemi w równoległych pasach do 20-30 cm. Łączenie z rurą doprowadzającą wodę tworzymy przy pomocy złączek stabilizowanych, skręcanych. Linie montujemy na głębokości ok 10 cm, aby umożliwić zabiegi pielęgnacyjne trawnika i nasadzeń. Całość pokrywamy warstwą gleby. I to wszystko!

 

 

Dlaczego warto zainwestować w nawadnianie kropelkowe?

 

Roczne opady w Polsce nie są wystarczające aby nawodnić trawnik, drzewka ogrodowe ani uprawy w postaci owoców i warzyw. Niedobory wody powinny być uzupełniane odpowiednim i efektywnym kosztowo systemem nawadniania. Oto kilka najistotniejszych argumentów świadczących o tym, że nawadnianie kropelkowe jest zdecydowanie dobrym wyborem:

– Nawadnianie kropelkowe to racjonalne gospodarowanie wodą

– Prawidłowe nawadnianie kropelkowe to wyższe plony o wysokiej jakości handlowej

– System nawadniania dostarcza nie tylko wodę ale i specjalne, płynne nawozy mineralne w stałych dawkach

– Precyzyjne nawadnianie ogranicza występowanie chorób grzybicznych

– Nawadnianie kropelkowe redukuje erozję gleby

– Nie jesteś uzależniony od pogody! Nawadnianie kropelkowe działa niezależnie od warunków pogodowych.

– System nawadniania kropelkowego pozwala na oszczędność czasu i możliwość wykonywania równolegle innych prac

– Automatyzujesz proces podlewania. Koniec z mozolnym ręcznym nawadnianiem

To jedynie niektóre z wielu zalet zastosowania systemy nawadniania kropelkowego w uprawach oraz domowych ogrodach. Szukasz prostej i taniej metody nawadniania? Skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz